Děti a autismus: co si počít v každodenním životě

Autismus

Autismus bohužel řadíme k těm druhům onemocnění, která jsou nevyléčitelná. Postižené děti se neumí socializovat a komunikovat s okolím. Je pro velmi důležité žít svůj život stejně každý den – tj. dodržovat určitou rutinu. Často opakují určitý pohyb (houpání těla dopředu a dozadu, mávání rukama, apod.). Mohou mít různé problémy v každodenním životě: s komunikací, spánkem i jídlem. Jak jim život co nejvíce usnadnit?

Jak komunikovat s autisty?

Existuje několik zásadních pravidel, která můžete udělat, abyste usnadnili s dětmi-autisty komunikaci. Předtím, než jim něco sdělíte, oslovte je jménem. Mluvte jasně, pomalu a srozumitelně. To, co říkáte, můžete podpořit jednoduchými gesty nebo obrázky. Nečekejte okamžitou reakci, ale počkejte, až dítě porozumí, co jste po něm chtěli. S prací mohou pomoci některé organizace.

Autismus u dětíFoto: Pixabay

Jak nekomunikovat s autisty?

Naopak existuje několik pravidel, kterých bychom se v komunikaci s autisty dopouštět neměli. Tak například nepokládejte příliš mnoho otázek najednou. Pokud nemusíte, nemluvte, když je hluk. Neříkejte věci, které by mohly mít jiný význam („zlom vaz“).

Úzkost při autismu

Pokud nedokážete porozumět tomu, co vám dítě nebo dospělí s autismem snaží říci, nebo pokud oni sami nerozumí věcem ve svém okolí, pak je postihuje úzkost. Důležité je zjistit, proč se dítě cítí úzkostlivě. Nemusí to být snadné, protože důvodů existuje hned několik. Obvykle se jedná o změnu rutiny – například změna třídy ve škole. V takovém případě je zapotřebí dítě na tuto změnu připravovat postupně. Také hlučná nebo příliš barevná místa autisty rozrušují. Ideální je odvést jej do klidnějších prostor.

Potíže s jídlem

Splnit kritéria autistických dětí může být poměrně složité. Jsou totiž značně vybíravé. Tak například upřednostňují určitou strukturu nebo barvu (například těstoviny určitého druhu, papriku jen červenou apod.). Obvykle existují dva extrémy: buď jedí příliš mnoho, nebo příliš málo. Mohou mít také problémy s kašlem nebo dávením při jídle. Vhodné je, vést si deník, kde si budete zaznamenávat, co dítě v průběhu dne snědlo.

Problémy se spánkem

Mnohým autistickým dětem je těžké usnout a v průběhu noci se několikrát budí. Důvodem může být náhlý pocit úzkosti. Některé autistické děti jsou citlivé na světlo chytrých telefonu nebo tabletů, nebo mohou mít problémy se spánkovým hormonem melatoninem. V takovém případě můžete taktéž vést deník o tom, jak dítě spí. Je vhodné před spaním dodržovat určitou rutinu, tmu a ticho při spánku. Někdy mohou pomoci špunty do uší.

Zdroj info: https://www.nhs.uk/conditions/autism/autism-and-everyday-life/help-for-day-to-day-life/

Foto: Pixabay