Maligní melanom: Když slunce škodí

opalování

Sluneční paprsky a počínající teplé počasí přímo svádí k opalování. Toužíte také po bronzové pokožce? Raději dávejte pozor. Nebezpečný melanom, který může vzniknout z nadměrného nechráněného opalování totiž postihuje čím dál mladší ročníky.

Zvláštní znamínko

Pravidelné mazání opalovacím krémem s vysokým UV faktorem by mělo být samozřejmostí pro všechny, ale jen málokdo tuto zásadu opravdu dodržuje. Následné změny na nechráněné pokožce mohou vést až ke vzniku závažného onemocnění zvaného maligní melanom, což je jeden z typů rakoviny kůže. Melanom se projevuje buď jako nové znamínko na pokožce, které svědí a má nepravidelný tvar nebo také jako měnící se stávající znamínko. Nejčastější změny jsou: tmavnutí pihy, začervenání jejího okolí, svědění a změna tvaru (vyboulení nebo rozrůstání do šířky). Pokud na sobě takovouto zvláštní pihu zpozorujete, okamžitě se obraťte na svého dermatologa. Maligní melanom je totiž nemoc velmi vážná a při pozdním zachycení bohužel nevyléčitelná.

Prevence

Hlavní prevencí vůči melanomu je absence opalování. Vyhněte se pobytu na prudkém slunci a používejte kvalitní ochranné krémy s UV faktorem minimálně 50. Důležitá je také pokrývka hlavy. Solária by pro vás měla zůstat zapovězená. Pokud trpíte i na jiné kožní problémy, rozhodně nepodceňujte každoroční návštěvu lékaře.

kůže

Opalovací krém: foto Pixabay

Co když to mám?

Pokud vám dermatolog tuto nepříjemnou diagnózu oznámí, nepanikařte. Melanom zachycený včas vás na životě neohrozí, ale pravděpodobně budete muset absolvovat několik nepříjemných lékařských zákroků. Prvním z nich je odstranění znamínka a kožního lemu. Poté dojde k vyšetření mízních uzlin, případně k odstranění tzv. sentinelové uzliny, která je kožnímu nádoru nejblíž. Pokud bude vše v pořádku, máte vyhráno. V tuto chvíli vás čekají jen pravidelné lékařské prohlídky po dobu několika let. Maligní melanom se totiž rád vrací.

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/leky/melanom-priznaky-lecba/

Opalování: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.