Lidé s nemocnými ledvinami nebo cukrovkou trpí častěji na řidnutí kostí

Jak člověk stárne, hustota kosterní soustavy postupně začíná klesat. Pokles je viditelný již od pětatřicátého roku. Kdy vzniká osteoporóza a co ji způsobuje?

Kosti jsou nejpevnější v mládí

V období dětství a dospívání naše kosterní soustava sílí. Maximální hustoty dosahuje asi okolo dvaceti let. Kost je přitom z 80 procent tvořena pevnou plášťovou částí a její hlavní funkcí je odolání tahu a tlaku. Dvacet procent pak zbývá na houbovitou kost, která přenáší tlak na plášťovou část a zároveň v ní probíhá látková výměna. Kosti jsou tvořené především vápníkem. Víte, že ho máme v kostech celý 1 kilogram? Vápník putuje mezi kostmi a krví způsobem, aby byla zajištěna jeho stálá hladina. Ta je důležitá pro správnou funkci orgánů a tkání.

Bez čeho se naše kosti neobejdou

Pro kosterní systém je důležitý pohyb a správná výživa. Kouření ani nadmíra alkoholu kostem neprospívá. Ve stravě by neměly pro kvalitní vývoj kostní hmoty chybět především už zmíněný vápník, pak hořčík (podstatný pro metabolismus vápníku), vitamín D3 (napomáhá vstřebávat vápník ve střevech), vitamín K2 a stroncium (zlepšuje hustotu kostí).

Na stavbě kostí se společně s vápníkem podílí také fosfor. Jenže je-li ho v organismu příliš, pak se fosfor v krvi hromadí a vytlačuje vápník. Stává se to především při onemocnění ledvin – například při jejich nedostatečné funkci. Vápník z kostí odchází pryč a stoupá jeho hodnota v krvi, kde se ukládá do měkkých tkání. To působí škodlivě a vzniká ateroskleróza, měknutí kostí a osteoporóza.

Foto: Pixabay

Které nemoci ovlivňují množství vápníku v krvi

Kromě onemocnění ledvin je to i cukrovka, která má negativní vliv na kvalitu kostí. Nebo zánětlivá onemocnění střev, hypertyreóza, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a další. Proto při zjištění problému s řidnutím kostí je nutné udělat důkladné vyšetření, zdali nejsou přidružené jiné choroby.

Zdroj info: wikiskripta.eu

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.