Levandulový sáček do koupele: návod na jeho přípravu

Levandule

Levandule patří mezi bylinky, které velice příjemně voní. Často si je věšíme do šatních skříní, protože odpuzují moly. Vyrábíme si z ní sirupy, ze kterých je pak báječná limonáda. Levanduli ale můžete použít také na výrobu soli nebo sáčku do koupele. Tato fialová kytička obsahuje celou řadu vonných olejů, takže provoní celou místnost. Navíc má relaxační účinky, takže působí i proti stresu. Jak si jej můžete užívat v koupeli?

Levandulový sáček do koupele

Jeho příprava je velice jednoduchá. Budete potřebovat několik snítků sušených levandulových květů a plátýnko, jako je například mušelín. Hrst sušených květů vložte na zvolené plátýnko, délku stonků popřípadě můžete upravit na základě svých potřeb. Poté svažte rohy plátýnka k sobě tak, aby levandule zůstala skrytá uvnitř. Sáček zajistěte provázkem, který poslouží také k zavěšení sáčku. Sáček zavěste na vodovodní kohoutek tak, aby jím protékala horká voda, když si budete napouštět vanu.

Levandulové mýdlo

Foto: Pixabay

Levandulový olej do koupele

Budeme potřebovat 500 g levandulových květů (nebo 250 g sušených květů levandule) a asi 750 ml olivového oleje. Levanduli omyjte vodou a nechte uschnout v cedníku. Olej zahřejte v hrnci, nesmí se vařit, měl by být jen teplý. Přidejte do něj nasekané květy levandule a na velmi mírném plameni zahřívejte asi 3 hodiny. Poté nechte vychladit a sceďte přes jemné plátýnko. Olej uchováváme v chladu a temnu, klidně i jeden rok. Podle potřeby používáme do koupele.

Levandulová sůl do koupele

Připravte si uzavíratelnou misku. Budete potřebovat asi 500 g mořské nebo himálajské soli, pár kapek oblíbeného éterického oleje (můžete vynechat, hodí se pro lepší vůni, použít můžete levandulový, ale také třeba mátový nebo pomerančový olej), sušené květy levandule a pár kapek olivového oleje. Na dno uzavíratelné misky nasypte asi centimetrovou vrstvu soli. Přidejte pár kapek éterického oleje a na to přisypte část sušené levandule. Zakápněte olivovým oleje, promíchejte a proces opakujte do naplnění sklenice (spotřebování surovin). Misku uzavřeme a používáme podle potřeby.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/diy/how-to-make-a-lavender-bath-bag/

https://zavunilevandule.cz/domaci-koupelova-sul-s-levanduli/

Foto: Pixabay