Víte, jak se starat o zdravotní oděvy? Nic složitého

Zdravotník

Práce v lékařství je náročná a vyžaduje jistou úroveň profesionality. Zdravotníci se ovšem při svých povinnostech nemohou vyhnout bakteriím a virům, které se hromadí nejen na kůži, ale také na jejich oblečení. Aby lékařská uniforma byla zase bez poskvrny, je třeba se o ni dobře starat.

Praní plášťů a oděvů

Péče o laboratorní pláštělaboratorní pláště a oděv je mnohdy velkou výzvou. Nejde jen o daný proces pravidelného mytí, ale i o dezinfekci. Opatrné užívání prostředků během praní je klíčem k dlouhodobějšímu udržování zdravotních oděvů ve vynikajícím stavu.

  • Z oblečení sundejte doplňky
  • Nedávejte lékařské oblečení do svého šatníku
  • Bílé zdravotní halenyzdravotní haleny perte odděleně
  • Dodržujte informace na štítku o údržbě
  • Perte lékařské oblečení na nejvyšší teplotu, abyste zlikvidovali všechny mikroorganismy
  • Tmavé oblečení dejte na ruby
  • Používejte speciální mycí a dezinfekční prostředky
  • Namočte uniformu před prvním nošením do misky se studenou vodou s půl šálkem octa, aby vám nevybledla

Sušení zdravotnických oděvů

Stejně tak jak věšíte ostatní prádlo, i lékařský oděv před zavěšením silně protřepejte, aby se vyrovnaly všechny záhyby. Čerstvý vzduch je vždy nejlepším bojovníkem proti bakteriím, z toho vyplývá, že je nejlepší sušit prádlo venku. Pokaždé tmavé oděvy obraťte naruby, aby nevybledly.

Žehlení zdravotnických oděvů

Zdravotnický oděv je potřeba žehlit ještě když je mírně vlhký. V případě, že oděv disponuje výšivkou či potiskem, žehlete jej na ruby. A jemný textil pokaždé žehlete přes vlhký hadřík. Před tím, než zapojíte žehličku do zásuvky, vyčistěte žehlící plochu vlhkým hadříkem.

Lékařský plášť
Foto: Pixabay

Žehlení dokáže udržet oděv čistý a hladký, a dokonce velmi účinně odstraňuje bakterie. Vysoká teplota velmi efektivně zabíjí bakterie, pokud i potom všem na látce něco zůstane. Proto věnujte žehlení tolik času, kolik jen můžete.

Odstranění odolných skvrn

V průběhu dne jsou zaměstnanci ve zdravotnictví neustále vystaveni riziku vzniku různých druhů skvrn. Pokud dojde k takové situaci, kdy se zamažete, stojí za to vyzkoušet osvědčené způsoby z internetu, jak se jich zbavit. Ale vždy platí, že nejlépe je odstranit skvrny hned, jak vzniknou.

Zdroje info: uniformshop.cz, strakonicky.denik.cz

Náhledové foto: Pixabay