Letní zranění: jak na ně, aby se rychleji zahojila

Náplast

Léto je období, kdy nosíme krátké kalhoty či sukně. V případě, že upadneme, jsme tak náchylnější ke vzniku modřin a odřenin. Tento problém se nemusí týkat jen dětí, ale také teenagerů, kteří se honí okolo bazénu, nebo starších lidí, kterým se vedrem může zatočit hlava. Jak urychlit zahojení těchto poranění?

Vznik modřin

Pokud na určitou část našeho těla vznikne silnější tlak (vlivem úderu nebo pádu), dojde k místnímu poškození cévy. Z ní poté uniká krev do podkožních tkání. Tímto se tělo brání, aby se krev dále rozšiřovala. Přilehlé krevní cévy se stahují, aby zachytily krev a zabránily jejímu proudění dále tam, kde je poškozena. Současně se hromadí krevní destičky, aby došlo k uzavření poškozené cévy. Modřina se hojí 7 až 10 dní a s postupem času mění barvy. Z původní červené přechází do fialové, zelené a nakonec je žlutá. Tímto způsobem se krevní barvivo (hemoglobin) vstřebává do krevního řečiště).

Zranění

Foto: Pixabay

Chronické modřiny

V některých případech modřiny nemusí zmizet – zůstane po nich trvalá stopa. Jedná se o chronické modřiny, které nejsou zdravotní hrozbou. Jsou ale nevzhledné, což je důvod, proč je nechceme. Chronické modřiny vznikají tak, že místo toho, aby se vstřebaly do krevního oběhu, zapouzdří se a ztvrdnou.

Proti vzniku modřin

Pokud jsme se uhodili tak, že se domníváme, že by mohla vzniknout modřina, je třeba zakročit co nejdříve. Postižené místo zchlaďte (mraženou zeleninou, ledem nebo aspoň studenou vodou). Díky tomu se sníží krvácení pod kůži. Pokud došlo k protržení kůže, je třeba ránu dezinfikovat (nemáte-li k tomu prostředky, omyjte ránu čistou vodou z láhve). Pokud modřina vznikne, rychleji se zahojí, když ji budeme mazat výtažkem z čerstvé arniky. Arnika má protizánětlivé, antibakteriální, antimykotické vlastnosti, působí proti bolesti i proti otokům a utěsňuje krevní cévy.

Zdroj:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/drobne-urazy-latem-jak-sobie-z-nimi-radzic-aa-Whhk-Qdnn-JtXm.html

https://babinet.cz/clanek-30015-drobne-urazy-k-letu-patri-dva-tipy-diky-nimz-se-zahoji-rychleji.html

Foto: Pixabay