Proč lidé pláčou a proč jsou slzy tak důležité?

Pláč

Podle našeho pohledu jsou slzy úžasně cenné. Pomáhají vám vidět jasně. Odplavují z vašich očí nečistoty a sdělují nejrůznější pocity. Ale věděli jste, že ne každá slza je tvořena stejnou látkou?

Vaše pocity mohou způsobit, že pláčete, když jste lítostiví, rozzlobení nebo šťastní. Pláč z vášnivých důvodů vám dává pocit nadřazenosti, uvolňuje tlak a umožňuje vám psychický restart. K pláči dochází z fyzických důvodů, aby se vyplavily toxiny spojené se stresem. Tekutina, která tvoří vaše slzy, obsahuje vodu, oleje a tělesnou tekutinu (obsahuje také protilátky a neobvyklé proteiny pro odolnost vůči nemocem).

Slzavé údolí
Zdroj: Pixabay

Bazální slzy

Jsou to základní slzy. Vaše oči se v nich převalují celý den. Obsahují olej, tělesnou tekutinu, vodu a sůl a nabízejí pomoc v boji proti nemocem.

Obranné slzy

Jsou to vaše slzy pro výplach očí. Orgány pod obočím je vytlačují, jakmile loupete cibuli, upšouknete si nebo si uděláte nepořádek v oku. Odplavují látku, která vám zhoršuje oči.

Slzy v rámci pocitu

Tyto slzy se objevují jako reakce na pevné pocity, jako je lítost, melancholie, blaženost nebo záchvat. Mají stejnou chemickou kosmetiku jako bazální slzy, ale obsahují více hormonů a charakteristických látek tlumících bolest.

Kolik pláče se považuje za normální?

Pláč může být běžným chováním způsobeným řadou příčin, které zahrnují nadšené, fyzické a chemické reakce vašeho těla. Je však možné, že budete plakat příliš mnoho nebo nedostatečně. Obojí může způsobit poškození očí v případě, že se neléčí.

Příliš mnoho slz

Otvory ve vnitřním koutku očních víček jsou kanálky. Po nachlazení mohou tyto kanálky otéct a zablokovat se. To způsobí, že se vám slzy vylijí na obličej. Čas od času vaše slzné orgány dodávají příliš málo oleje pro bazální slznou směs. To může navíc způsobit postupující rozlití slz.

Suché oči

Vaše oči mohou náhodně vyschnout kvůli povětrnostním podmínkám. Mohou však vysychat i v důsledku nemoci. Suchost očí mohou způsobit i některé roztoky a léky proti rakovině. Za těchto okolností oči nemusí vytvářet slzy, což způsobuje zhoršení stavu. Udržujte své oči zdravé a když chcete plakat, tak si poplačte!

Zdroj: vitalita.cz, prirodovedci.cz

Náhledové foto: Pixabay