Pravda o svědění uší. Možná si za to můžete sami

Ucho

Pokud jde o svědění uší, můžete být sami sobě největším nepřítelem. Svědění uší je poměrně časté a obvykle není známkou vážného onemocnění. Ušní lékaři říkají, že svědění uší je univerzální zkušenost.

Nadměrné čištění

Faktem je, že téměř polovina lidí, které trpí těmito problémy s ušima, si k této situaci dopomohla zcela sama. Účelem ušního mazu je vodotěsnost a ochrana uší. Má protiplísňové i antibakteriální vlastnosti, které pomáhají předcházet infekcím. Strkání předmětů do zvukovodu za účelem jeho vyčištění často situaci jen zhoršuje.

Nahromaděný ušní maz

Většina z nás si uši vůbec nemusí čistit. Ušní maz se většinou dostane ze zvukovodu sám. Nahromaděný ušní maz můžete obvykle léčit doma. Nesnažte se čistit zvukovod ničím jiným než vatovou tyčkou. Pak může dojít k zanesení infekce.

Základní kožní onemocnění

Váš zvukovod je vystlán kůží stejně jako zbytek těla, takže se zde mohou projevit ekzémy a lupénka. Pokud vás svědí neustále uši a trpíte onemocněním, jako je ekzém nebo lupénka, navštivte dermatologa nebo specialistu na ORL. V případě, že se jedná o onemocnění, které může mít za následek vznik onemocnění, je nutné, abyste se obrátili na lékaře, který vám poskytne pomoc.

Sluchátka
Foto: Pixabay

Ušní infekce

V případě, že se jedná o ušní infekci, je třeba ji odstranit. Jedná se o příznaky infekce, která může poškodit vaše uši nebo případně poškodit i sluch. Obzvláště ti, kteří používají naslouchátka nebo sluchátka, jsou někdy náchylnější k plísňovým infekcím uší. Dejte si pozor!

Potravinové alergie

Pokud trpíte pylovou alergií, tzv. orálním alergickým syndromem, můžete pociťovat svědění v uších po konzumaci potravin, jako jsou jablka, melouny, banány, třešně, kiwi, slunečnicová semínka, lískové oříšky a mandle. Pokud máte po konzumaci některé z těchto potravin potíže s dýcháním, může se jednat o anafylaxi a měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Podráždění od šperků

Nošení náušnic může vést ke svědění uší. Pokud jste alergičtí na nikl, můžete pociťovat svědění, zarudnutí, suchá místa nebo dokonce otok. Mírné svědění uší je obvykle dočasné a samo odezní.

Zdroje info: health.clevelandclinic.org

Náhledové foto: Pixabay