Letní nebezpečí pro vaše oči – a jak je ochránit

Sluneční brýle

V létě trávíme venku mnohem více času. A stejně, jako svou pokožku chráníte opalovacím krémem, musíte chránit i své oči. Škodlivé sluneční záření totiž může způsobit mnohá nepohodlí i vážné nemoci vašich očí. Mezi nejnebezpečnější patří šedý zákal, výrůstky na oku a dokonce rakovina. Pomoci mohou pravidelné prohlídky vašeho zraku a také několik jednoduchých opatření, kterými se co nejvíce ochráníte.

Sluneční brýle

Sluneční brýle jsou skvělým módním doplňkem, avšak jsou naprosto nezbytné, chcete-li ochránit své oči před škodlivým UV zářením. Měly by mít stoprocentní ochranu, což je na brýlích označováno obvykle jako 100 % UV záření nebo UV filtrem 400. Je důležité, aby brýle co nejvíce přiléhaly k očím a poskytovaly jim ochranu také ze strany. Sluneční záření je nejvíce nebezpečné kolem poledne, ve vyšších nadmořských výškách a při odrazu od vody nebo písku.

Kontaktní čočky s UV ochrannou

Ačkoli existují dnes už i kontaktní čočky, které poskytují UV ochranu, nemusí to být stoprocentní ochrana vašich očí. Je třeba je doplnit slunečními brýlemi, které chrání před UVA i UVB paprsky. Ochranu očí můžete ještě zvýšit nošením klobouku či jiné letní pokrývky hlavy s velkým okrajem. Stejně jako u slunečních brýlí platí pravidlo: čím větší, tím lepší.

Ochranné brýle

Pokud se v létě pouštíte do prací, u kterých se práší, nebo když odlétají drobné úlomky, měli byste nosit ochranné brýle. Ty jsou dostupné v obchodech s hospodářskými potřebami nebo také v obchodech pro kutily. Takové brýle upotřebíte nejen u řezání dřeva na grilování, ale také při práce na zahradě, letním sběru ovoce a mnohých dalších.

Plavání

Foto: Pixabay

Plavání s brýlemi

Chlorovaná voda je nebezpečím pro vaše oči. Způsobuje jejich podráždění a suchost. Hrozí také různé infekce. Slaná voda v moři nebo oceánu také obsahuje nebezpečné částečky, které mohou být pro oči nebezpečné. Když jste ve vodě, měli byste se tedy chránit před různými prvky, které se ve vodě mohou vyskytovat. Ochránit se můžete právě plaveckými brýlemi.

Chraňte i své děti

Stejným způsobem, jako chráníte sebe, byste měli chránit i své děti. A možná ještě více. Už v raném věku se vyplatí investovat do kvalitních slunečních brýlí nebo alespoň trvat na nošení pokrývky hlavy s velkým okrajem. Je dobré, když dětský klobouk bude obsahovat také zadní prodlouženou část, která ochrání zadní část krku vašeho dítěte.

Potraviny pro oči

Zdraví svých očí (a zraku) můžete podpořit také konzumací vhodných potravin. V létě to není složité, protože spoustu potravin, zdravých pro naše oči, můžete pěstovat doma na zahrádce. Ideální je konzumace jahod, rajčat a papriky. Vhodné je také avokádo. Pro zdraví očí jsou důležité vitamíny C a E a také zinek. Dbejte také na dodržování pitného režimu – dehydratace může způsobit problémy se zrakem.

Zdroj: https://www.gaeyeinstitute.com/summer-eye-safety/

Foto: Pixabay