Laryngitida

Laryngitida u dětí: Rychlé a nečekané nebezpečí

Jedním z velmi nepříjemných onemocnění, kterými trpí především děti ve věku od 3 do 6 let, je laryngitida. Pokud se vám zdá, že i vaše dítě může tímto onemocněním trpět, jste na správné adrese. V následujících řádcích si totiž popíšeme nejen samotnou nemoc, ale i příznaky, možnosti léčby a na spousty dalších aspektů. Díky tomu dokážete rychle identifikovat nemoc a postupovat.

Co je laryngitida?

V první řadě je třeba vědět, co je laryngitida. Jedná se o obecné označení pro nemoci zasahující hrtan. Klasiku představuje laryngitida u dětí, nicméně mnohdy se objevuje i laryngitida u dospělých. U těch je typická spíše chronická laryngitida. Mezi mikroby, kteří vyvolávají tuto nemoc, patří nejčastěji viry parainfluenzy či influenzy. Mnohdy dochází ke zhoršení stavu díky druhotnému působení viru. Onemocnění může vyvolat bez jakýchkoli předchozích Chlamydia pneumoniae či některé další viry.

Jaké má laryngitida u dětí příznaky

Poznání laryngitidy je poměrně jednoduché, jelikož se vyznačuje typickým kašlem, jenž se u jiných vorových onemocnění nevyskytuje. Dochází k takzvanému sípavému kašli, který se značně podobá psímu štěkotu. Dítě vydává podobné zvuky. Nemoc nemusí být doprovázena horečkami. Dítě se v určitých momentech kašle začne dusit a je cítit, jako by mělo v krku hleny, které mu brání v dýchání a potřebovalo je nutně vykašlat. Dochází ovšem ke snížení prostoru v krku v důsledku zúžení hrtanu.

První pomoc a léčba laryngitidy

Prakticky vždycky vyžaduje laryngitida první pomoc. Ta spočívá v tom, aby nemocné dítě mohlo dýchat studený vzduch. Nejčastěji jej stačí vynést ven z interiéru anebo vystrčit z okna. Při teplejších dnech se dokonce dává dítě k mrazáku, aby se mohlo nadechnout. Léčba laryngitidy by měla být realizována na základě spolupráce s ošetřujícím pediatrem. Ten předepíše zpravidla čípky Rectodelt anebo některé jiné. Samozřejmostí je i podávání sirupu na kašel. Typický je Sinecod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *