Kupujete arašídy a arašídové máslo? Věnujte pozornost důležitým aspektům

Arašídové máslo

Arašídy a arašídové máslo považujeme za skvělý zdroj důležitých živin. I když u nás ještě nejsme úplně zvyklý na toto hutné máslo, stále častěji je používáme. Arašídové máslo je využíváno zejména kulturisty, kterým napomáhá k regeneraci svalů po namáhavém tréninku. Využít jej pro jeho neobyčejnou chuť ale mohou také ostatní lidé – i ti, kteří se neřadí mezi sportovce. Jen je důležité myslet na to, že arašídové máslo je zdrojem tuků, takže bychom to s ním neměli přehánět (jíst jej lžičkou rovnou z nádoby není dobrý nápad).

Na co si dát pozor

Právě proto, že arašídové máslo je pro spoustu z nás neobvyklou potravinou, nevíme, jak poznat to kvalitní. Pokud vyrazíte do obchodu, abyste si koupili nové balení arašídového másla, je důležité dát si pozor na některé aspekty. Některé z nich jsou pro vás zcela automatické, jiné vás však mohou překvapit. Zde je jejich hlavní výčet.

Arašídové másloFoto: Pixabay

Datum spotřeby

Tento údaj bychom měli sledovat, když nakupujeme jakoukoli potravinu. U arašídového másla je to ale velice důležité, protože obsahuje vysoký obsah tuku. Pokud bychom koupili nebo užívali arašídové máslo po jeho exspiraci, mohlo by být žluklé. Také u nákupu samotných arašídů dbejte na to, aby nebyly prošlé. Kupovat arašídy na váhu (musíte si je zvážit sami, nejčastěji jsou skladovány v obrovských pytlech) může být z tohoto důvodu riskantní. Za prvé si nemůžete být jisti datem spotřeby, za druhé takové arašídy rychle oxidují a přichází o cenné nenasycené mastné kyseliny.

Forma arašídů

Pokud kupujete samotné arašídy, měli byste se zaměřit na jejich přírodní formu. Nejlépe je koupit je ve skořápce. To však spousta lidí nemá ráda, protože pak je zapotřebí arašídy oloupat. Pokud si koupíte arašídy v samostatném balíčku, mohou být sice nesolené, avšak mohou být pražené. Při nákupu se tedy zaměřte na to, aby šlo skutečně o přírodní arašídy – jak nesolené, tak nepražené. Arašídy v čokoládě se nedoporučují, protože oříšky samy o sobě již mají celou spoustu kalorií.

Složení arašídového másla

Kromě data spotřeby je třeba na obalu arašídového másla hledat ještě další údaj: informace o jeho složení. Zdravé arašídové máslo by nemělo být ztuženo škodlivými trans-tuky. Pokud koupíte arašídové máslo, můžete být překvapeni jeho konzistencí – ta může být někdy až tekutá.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/orzechy-ziemne-arachidowe-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze-fistaszkow-aa-6oVR-gGLq-tF41.html

Foto: Pixabay