Činky – proč si je koupit, jak vybrat správný typ?

Činky

Činky jsou základním nástrojem pro posilování. Neobejde se bez nich žádné fitcentrum ani domácí posilovna. Chcete-li cvičit doma, nemusíte hned pořizovat drahé posilovací stroje. Činky vám budou levným, přesto velmi účinným pomocníkem. Navíc vám jejich velikost a váha dovolí cvičit třeba v obýváku při sledování televize.

Proč si koupit zrovna činky?

Činky mají více nesporných výhod. Mezi ně patří, jak už jsem zmínila, cena. Činky jsou levným náčiním umožňujícím variabilitu cviků. Jsou tedy dostupné pro každého, nejsou náročné na používání a na trhu je jich na výběr nepřeberné množství.

Při cvičení s činkami je možné zapojit více svalů, díky čemuž můžete dosáhnout většího nárůstu svalové hmoty. Cvičíte-li správně, výsledek zaznamenáte v poměrně krátkém čase. Kromě budování svalstva s činkami také tvarujete postavu.

Dále jsou také skladné, nezaberou vám v bytě téměř žádné místo, což se o posilovacím stroji zrovna říct nedá. Po cvičení je můžete uklidit do skříně nebo pod postel.

Posilováním doma ušetříte za vstupné do posilovny i za dopravu tam a zpět. Neztrácíte čas na cestách do posilovny – o to déle se můžete věnovat cvičení, rodině nebo jiné činnosti pro vás důležité.

Cvičení doma má také výhodu v tom, že nemusíte cvičit před cizími lidmi a sami si zvolíte pro vás nejvhodnější čas pro posilování.

Činky

Foto: Pixabay

Mezi jakými druhy činek můžete vybírat?

Činky jsou jednoruční i obouruční. Vybírat můžete mezi činkami se stálou hmotností a činkami skládacími, které obsahují tyč a závaží s různou hmotností. U činek se stálou hmotností oceníte jejich pevnost a pohodlí. Se skládacími činkami si volbou závaží můžete hmotnost činky přizpůsobovat.

Mezi obouruční činky patří také vzpěračské tyče. Ty jsou buď lomené, nebo rovné. Rovné uplatníte při provádění dřepů, mrtvého tahu nebo bench-pressu. Pro posílení bicepsů, tricepsů a ramen je zase ideální volbou tyč lomená.

Můžete také vybírat dle materiálu – existují plastové, pryžové, litinové a z chromované oceli. Na odkazu https://hop-sport.cz/cinky/ najdete mimo jiné i činkový set sestávající ze dvou činek a páru rukavic.

Mezi druhy činek můžeme řadit i závaží na kotníky a zápěstí a zátěžovou vestu. Zvyšují efektivitu cvičení, a ještě více podporují nárůst svalové hmoty. Dalším typem činek jsou činky kettlebell sloužící k posilování především zádových svalů. Má tvar koule se zploštělou spodní částí a držadlem.

Činky sloužící především pro ženy jsou činky aerobní, které se používají při kondičním způsobu posilování.

Pro koho jsou činky vhodné?

Činky jsou univerzálním posilovacím náčiním. Využijí je muži i ženy – ženy nejčastěji na hubnutí, muži zase pro body-building, tedy vybudování velkých svalů. Jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pokročilé a profesionály.

Jak vybrat činky?

Při výběru činek je důležité se zaměřit na několik bodů. Nejdříve se zamyslete nad tím, pro jaký účel budete činky kupovat. Budou sloužit především k silovému, nebo dynamickému posilování?

Dále se zaměřte na:

  • kvalitu, která často souvisí i s cenou,
  • provedení (skládací nebo se stálou hmotností)
  • materiál
  • váhu.

Příslušenství k činkám

K činkám můžete pořídit příslušenství, jako jsou praktické stojany na činky a různá závaží, kterými následně regulujete hmotnost činky.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.