Které bylinky a koření v těhotenství škodí?

těhotenství

Těhotenství je téměř vždy radostným obdobím. Každá nastávající maminka přemýšlí, jak co nejlépe předejít různým nepříjemnostem, které tento tělesný stav provázejí a jak přilepšit svému miminku. Proto také sahají častěji po bylinkách než po doplňcích stravy z lékárny. Některé léčivé rostliny však mohou těhotenství značně zkomplikovat nebo přímo uškodit plodu. Které to jsou?

Jalovec

Tento stálezelený keř je známý svými plody, které se konzumují převážně sušené a slouží jako koření, nejčastěji k dochucování zvěřiny. I když skvěle pomáhá při potížích s močovými cestami či plynatostí, těhotná žena by se měla jalovce vyvarovat. Je totiž mírně jedovatý a působí negativně na plod. Může způsobit i potrat.

bazalkaBazalka: foto Pixabay

Bazalka

Na první pohled klasická kuchyňská přísada zlepšující trávení a bojující proti migrénám či nespavosti. Těhotná žena by ji však měla konzumovat co nejméně. V raných fázích těhotenství může nadměrná konzumace bazalky způsobit potrat, v pozdějších fázích zase předčasný porod.

Zázvor

Kořen zázvoru je nenahraditelný pomocník při léčbě nachlazení. Na lidské zdraví sice působí chvályhodně, nastávající maminky by jej však konzumovat neměly. A to ani ve formě čaje. Může prohloubit již v těhotenství vzniklé potíže (např. pálení žáhy) nebo také ohrozit plod a při nadměrné konzumaci vyvolává potrat.

zázvorZázvor: foto Pixabay

Skořice

Vůně skořice je symbolem Vánoc nebo také toho skvělého štrúdlu od babičky, který miluje celá rodina. Tato aromatická kůra má však i spoustu léčivých účinků. Pomáhá mimo jiné v boji s cukrovkou, upravuje metabolismus a má i antibiotické účinky. U těhotných žen však způsobuje překrvení dělohy a může vyvolat předčasný porod. Je proto lepší se jí vyhnout.

Jak s bylinami během těhotenství zacházet?

Jako s léky. Hlídejte si jídelníček, neužívejte bylinky v nepřiměřeném množství a v případě potřeby se poraďte s vaším lékařem nebo lékárníkem. Odborník, který zná váš zdravotní stav vám v tomto případě poradí nejlépe.

Zdroj: http://medicina.cz/clanky/4479/106/Lecive-rostliny-v-tehotenstvi/

Těhotenství: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.