Kryoterapie: Léčební účinky chladného prostředí se využívají k rehabilitaci

S chladným prostředím uměli pracovat už polní lékaři za napoleonských válek. Po bitvách museli často amputovat nohy, a protože neměli žádné utěšující léky a řezalo se tedy zaživa, ke znecitlivění končetiny využívali studené obklady ze sněhu a ledu. Analgetické účinky chladného prostředí objevil už starověký Hippokratés. Jak kryoterapie funguje a co se s ní léčí v současné době?

Kryosauna a kryokomora

Kryoterapie je léčebná metoda, během níž se organismus vystaví extrémně nízkým teplotám (někdy až minus 150 °C), a to na velmi krátkou dobu asi 1 až 3 minut. Pak následuje mírná pohybová aktivita – třeba cvičení v posilovně nebo na rotopedu. Obvykle se využívají speciálně upravené kryosauny a kryokomory. Nízkou teplotu zde zajišťuje kapalný dusík. Je zajímavé, že přes velký chlad člověk přesto pociťuje docela příjemné pocity. Je to dáno zejména nízkou vlhkostí vzduchu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaký vliv má extrémně nízká teplota na organismus?

Chlad účinkuje na receptory chladu. Rychlým ochlazení a současně následným ohřátím dochází k intenzivnímu prokrvení povrchu těla – kůže, podkožního vaziva, svalů a šlach. Zároveň se do organismu uvolňují prospěšné látky jako endorfiny a hormony kůže nadledvin, jež mají protizánětlivý a analgetický účinek. A také testosteronu, čehož využívají sportovci k nárůstu svalové hmoty. Kromě toho se z těla vylučují toxické látky – volné radikály, kyseliny mléčná.

Pobyt v extrémně chladném prostředí (v kryosauně nebo kryokomoře) pozitivně působí na imunitní systém. Pomáhá také při revmatických a autoimunitních onemocnění. V současné době se kryoterapie stala velmi podstatnou součástí rehabilitací, využívá se k léčbě Bechtěrevově nemoci, artrózy drobných kloubů ruky i nosných kloubů, k léčbě lupénky, psoriatické artritidy nebo některých poúrazových stavů.

Pro koho není kryoterapie vhodná?

I když má kryoterapie veskrze pozitivní účinky na organismus, není pobyt v kryosauně nebo kryokomoře vhodný pro osoby, jež trpí poruchou srdečního rytmu, neurologickými příhodami nebo hypertenzí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.