Krokoměry: jak si naplánovat počet kroků

Kroky

Chůze je pro nás velmi přirozený pohyb. Spousta lidí, kteří nesportují, si často stáhne do telefonu aplikaci, která mu pomáhá počítat kroky. Svůj cílový počet kroků si často stanoví jen tak, aniž by věděli, co tento počet znamená. Krokoměry skutečně mohou být velmi dobrým způsobem, jak motivovat k pohybu. Nicméně i zde je důležité stanovit si počet kroků, který zvládnete ujít, jinak vás výsledky nemusí vůbec těšit. Na druhou stranu příliš snadný cíl není dostatečnou výzvou. Kolik kroků bychom měli za den ujít?

Pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb je pro nás velice důležitý. Je jedno, jestli se rozhodnete běhat nebo chodit každý den na procházky, je důležité trávit co nejvíce času v pohybu. Díky tomu, že se pravidelně budeme věnovat pohybu, můžeme odvrátit některé choroby a prospět svému zdraví – například tomu kardiovaskulárnímu. Navíc se nám může podařit spálit nějaké kalorie navíc. Lidé, kteří tráví čas venku navíc zkonzumují méně jídla – lidé, kteří tráví více času doma, se občas uchylují k „mlsání z nudy“.

chůzeFoto: Pixabay

Pohyb v zimě

Zejména v zimě je důležité zaměřit se na pohyb dvojnásob. Nepříznivé počasí a brzké stmívání jsou faktory, které hovoří pro to, abychom zůstali doma. Navíc nízké teploty a nutnost důkladně se oblékat nás také odrazují. Zima je depresivní období, kdy spousta z nás zažívá špatnou náladu. Díky ním se nám do ničeho nechce. Ale právě pohybem se této depresivní nálady můžete zbavit! V zimě máme navíc tendence jíst mnohem kaloričtější a hůře stravitelná jídla. To je jen další důvod, proč se začít věnovat alespoň nějakému pohybu.

Kolik ujít kroků?

Zatímco před vývojem krokoměrů se hovořilo o vzdálenostech, nyní se pohyb odměřuje na počet kroků. Často se uvádí, že naprostým minimem pro průměrného člověka je 10 000 kroků. Není to ale pravda. Tento cíl je pro mnohé z nás těžko dosažitelný, když velkou část dne trávíme v práci. A nedosažitelné cíle jsou demotivující. Lidé se sedavým zaměstnáním by měli udělat alespoň 4 000 kroků. Jedná se ale o naprosté minimum. Ideální počet kroků je 6 až 8 000 kroků.

Stačí jednorázová aktivita?

Když celý den strávíte v sedě, nemůžete očekávat, že procházka o 6 000 krocích vás spasí. Určitě vám může napomoci, nicméně pohyb bychom si měli rozdělit tak, abychom se hýbali v průběhu celého dne. U práce na počítači se občas protáhněte, krátce se projděte nebo si zacvičte. Systematicky rozložená fyzická aktivita je pro tělo menší zátěží, takže je pravděpodobnější, že se po takovém pohybu budete cítit méně unavení. S procházkami začněte pomalu – stanovte si kratší vzdálenosti a snadno dostupnější cíle. Pomalu navyšujte. A pro dosažení štíhlejší postavy je třeba dodat, že samotná chůze vám stačit nebude.

Zdroj: https://porady.interia.pl/fitness/news-ile-krokow-dziennie-powinnismy-robic-dla-zdrowia-aktywnosc-f,nId,5706861

Foto: Pixabay