Kožní problémy ukazatelem duševního zdraví

Kožní potíže

Kožní problémy mohou mít celou řadu příčin. Někteří se domnívají, že za ně mohou hlavně problémy se stravováním. Ve skutečnosti může být příčinou i nadměrné nebo dlouhodobé vystavení stresu. Také některé další psychologické faktory mohou zhoršit stav vaší kůže. Lidé, kteří náhle zaznamenají příznaky související se zhoršeným stavem kůže, mohou pociťovat depresivní stavy nebo úzkostné poruchy. Jak stres ve skutečnosti ovlivňuje stav pokožky?

Stres a vzhled pokožky

Nervový systém a kůže jsou odvozovány ze stejné zárodečné vrstvy, nazývané ektoderm. Díky tomu může stres skutečně ovlivňovat také vzhled kůže, a to tak, že velmi významně. Tímto vztahem se zabývá celý vědní obor, který známe jako psychodermatologii. Zkoumá, jak se duševní stav projevuje vlivem kožních chorob. Provedené výzkumy ukazují, že psychické faktory a stres mají obrovský vliv na průběh mnoha dermatóz. V některých případech je zhoršení stavu pokožky ukazatelem vznikajícího psychiatrického onemocnění.

Pupínky

Foto: Pixabay

Stres a psoriáza

Psoriáza je dermatologické onemocnění, které velmi často souvisí s duševní nepohodou, zejména pak stresem. Lidově toto onemocnění nazýváme lupénka. Může velmi ovlivnit kvalitu života pacientů, a to nejen tím, jak vypadá. Na kůži mohou vzniknout kožní vyrážky, které obvykle vystupují nad povrch kůže. Tyto hrudky mohou být pokryty odumřelou kůži a vyskytují se nejčastěji v oblasti loktů, kolen, hýždí a na pokožce hlavy. Asi 39 % všech pacientů zaznamenalo asi měsíc před propuknutím nemoci významnou stresovou událost.

Další kožní problémy a akné

Stres ale může vyvolat také méně závažná dermatologická onemocnění, jako je například běžné akné. Růžové zbarvení kůže je další kožní změnou – může dojít ke zhoršení, pokud kromě stresu začne pacient užívat alkohol, lokální steroidy nebo trpí hormonálními poruchami. Vlivem stresu může vzniknout také atopická dermatitida, která se projevuje přetrvávajícím svěděním. Toto onemocnění obvykle začíná v dětství a provázeno je dalšími alergickými onemocněními (astma, alergická rýma).

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/dermatologia/czy-stres-moze-powodowac-problemy-skorne-aa-FJtN-uAoP-Z7ZB.html

Foto: Pixabay