Kolagen pro vaše vlasy: způsob, jak dosáhnout krásné a zdravé hřívy

Vlasy

Kolagen patří mezi bílkoviny, které jsou v našem těle zastoupeny nejhojněji. Obsaženy jsou ve šlachách, vazech, v kůži i vlasech. Určité množství si ho tělo umí vytvořit samo. S narůstajícím věkem ale jeho produkce klesá, což se může projevit zhoršeným stavem kloubů, nezdravě vypadajícími vlasy a šedou pokožkou. Proto se doporučuje kolagen dodávat prostřednictvím doplňků stravy. Níže uvádíme, jak kolagen ovlivňuje kvalitu vašich vlasů.

Stavební složka vlasů

Vlasy jsou tvořeny z velké části proteinovým keratinem. K jeho výrobě je zapotřebí hned několik aminokyselin – z nichž se některé nachází právě v kolagenu. V lidském těle se nachází esenciální a neesenciální aminokyseliny. Ty esenciální si naše tělo nedokáže vyrobit, je jich celkem 9. Neesenciální aminokyseliny si naše tělo do určité míry vytváří samo, celkem je jich 11. Z nich tři (prolin, glycin a hydroxyprolin) jsou součástí kolagenu.

Žena

Foto: Pixabay

Chrání vlasové folikuly

Kolagen má také antioxidační vlastnosti, což znamená, že naše tělo chrání před poškozením, které jsou schopny udělat volné radikály. Volným radikálům se vyhnout nemůžeme, protože jsou obsaženy v ovzduší, vznikají v našem těle při stresu, přijímáme je kouřením, alkoholem, ale také dalšími vlivy prostředí. Pokud se jich nahromadí mnoho, mohou vznikat chronické choroby. Čím jsme starší, tím více antioxidantů potřebujeme. Antioxidační činnost kolagenu může pomoci chránit vlasové folikuly před napadením volnými radikály.

Méně šedin

To, kdy a v jakém množství začnete šedivět, do určité míry závisí také na množství kolagenu, které vaše tělo produkuje. Kolagen nabízí antioxidační aktivity, které jsou schopny zpomalovat šedivění vlasůzpomalovat šedivění vlasů. V našem těle existují buňky, které produkují melaninový pigment. Ten je důležitý pro barvu vašich vlasů. Jak stárneme, produkce těchto buněk klesá. Je to přirozený proces. Proto i zde je zapotřebí přijímat ve své stravě co nejvíce antioxidantů, které mají také silné účinky pro zpomalení stárnutí.

Zdroj info: https://www.healthline.com/nutrition/collagen-for-hair

Foto: Pixabay