Kofein únavu nevyřeší: Kde vzít energii na celý den?

Káva

Zrychlená doba si žádá oběti. Určitě to znáte. První káva ráno, aby se člověk vůbec probral. Druhá kolem poledne k udržení pozornosti a třetí k domácímu pohodlí u televize. Kofein do našich životů neodmyslitelně patří. Celodenní únavu nám však nezažene. Spíš naopak.

Chci být aktivní, ale…

Po psychické nebo fyzické zátěži se o slovo hlásí únava, to je fakt. Stresující práce spolu s nevyváženým jídelníčkem a absencí pohybu ji dovede ještě zhoršit. Výjimkou nejsou ani sezónní únavy, které útočí zejména na podzim a v zimě. Souvisí nejen s nedostatkem slunečního svitu, ale také se sníženým pohybem venku a nedostatkem vitamínů z ovoce a zeleniny.

Abychom nabrali aspoň kousek energie, utíkáme se k zázraku jménem kofein. Najdeme jej především v kávě a čaji, ale také v různých energy nápojích. Kofein je, laicky řečeno, rostlinný jed, který povzbuzuje lidskou nervovou soustavu a činnost srdce. Zabírá však jen na začátku užívání. Jakmile si na něj tělo navykne, účinek již není valný. A tak začínáme navyšovat dávky, dokud už nejsme s užíváním této obecně tolerované drogy na hraně.

KávaKáva: foto Pixabay

Energie bez berliček

Jak tedy obnovit přísun energie bez kávy a jiných stimulantů? Jednoduše! Zamyslete se nejdříve nad svým pitným režimem. Obsahuje hlavně slazené nápoje, alkohol nebo čistou vodu? Vypijete alespoň dva litry tekutin? Dále je důležité obohatit svůj jídelníček. Žádné smažené polotovary, ale ovoce, zelenina, ryby a kvalitní maso. Také je nutné zařadit do režimu dne i pohyb. Nemusí z vás být vrcholový sportovec, stačí svižné procházky nebo omezení jízdy autem. Vydejte se třeba objevovat krásy vašeho města.

Pokud pijete denně více než 5 šálků kávy, zkuste omezit i toto. Není to lehké. Pokud nedodržíte svou denní dávku, o slovo se přihlásí abstinenční příznaky v podobě bolestí hlavy, což není nic příjemného. Vaše srdce vám však za tento čin jednou poděkuje.

Zdroj: http://medicina.cz/clanky/13532/61/Zvysene-davky-kofeinu-neresi-unavu

Káva: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.