Kiwi: ovoce nabité vitamíny, které se vyplatí konzumovat

Kiwi

Kiwi obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, stejně jako jiné druhy ovoce. Avšak ostatní ovoce v mnohém také převyšuje. Toto ovoce je prospěšné především pro zdraví našich střev. Tím ale jeho přínosy nekončí. Pojďme se spolu podívat na to, proč je kiwi tolik zdravé.

Kiwi pro zdravá střeva

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny napomáhá kiwi k efektivnějšímu trávení. Nejvíce vlákniny se nachází právě ve slupce, kterou lidé loupou. Stačí ovoce pořádně umýt. Pravdou ale je, že chloupky ve slupce většinu lidí od konzumace odradí, i když je bezpečné je jíst. Pravidelná konzumace vlákniny pomáhá snižovat nadýmání a další potíže při trávení. Kiwi může přispět k většímu objemu stolice optimální hustoty, takže střeva jsou efektivně vyprazdňována a jejich průchod střevem je rychlejší a pohodlnější.

Kiwi

Foto: Pixabay

Kiwi zdrojem prebiotik

Kiwi obsahuje také spoustu prebiotik, která slouží jako potrava pro probiotika (prospěšné bakterie ve střevech). Správná rovnováha probiotik je důležitá pro mnoho tělesných procesů, včetně správné funkce imunitního systému a regulace hormonů.

Spoustu vitamínu C

Když hovoříme o vitamínu C, vybaví se spoustě lidí citrusy. Avšak kiwi obsahuje vitamínu C ještě více, než stejné množství pomeranče. A proč je tento vitamín tak důležitý? Posiluje funkci imunitního systému, pomáhá bojovat proti nemocem, snižuje pocit únavy, napomáhá absorpci železa, pomáhá vytvářet kolagen v kůži, čímž napomáhá rychlejšímu hojení a mladistvému vzhledu. Nechcete-li trpět nedostatkem tohoto vitamínu, jezte nejenom kiwi, ale také další ovoce a zeleninu, jako jsou citrusy, kysané zelí či lesní plody.

Kiwi pomáhá zachovat mládí

Kromě vitamínu C, který napomáhá mladistvějšímu vzhledu pokožky, obsahuje kiwi ještě také vitamín „mládí“, čili vitamín E. Zatímco nedostatek vitamínu C není dnes už běžný, vitamínu E nepřijímáme tolik, kolik bychom měli. Přitom i on má velmi důležité funkce. Napomáhá správné funkci srdce a imunitního systému. Rozšiřuje krevní cévy a tím snižuje riziko vzniku infarktu a mrtvice. Jedno kiwi pokryje asi 7 % vašeho doporučeného denního množství vitamínu E. Kromě toho se tento vitamín nachází v ořeších, semenech a olejích.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267416/

https://health.clevelandclinic.org/kiwi-benefits/

Foto: Pixabay