Kde všude na vás může čekat rakovina?

Žáha

Rakovina je velkým strašákem většiny lidí. Bohužel tato nemoc se může objevit u každého a na první pohled bez jasné příčiny. Někdy na nás může zapůsobit genetika, jindy prostředí, v kterém žijeme. Dnes se budeme bavit o druhé skupině příčin. V dnešní moderní době totiž číhají nebezpečná rizika opravdu na každém kroku. Množství syntetických materiálů, z kterých jsou vyrobeny předměty běžné každodenní potřeby, tomu jen přispívá.

Káva i chipsy

Teď asi zkazíme náladu všem kafeholikům, avšak musí to být zmíněno. Jde na první pohled neškodné potraviny, avšak mohou být rizikem. Při připravování kávy, chipsů nebo třeba pečiva se používají prostory s vysokou teplotou. Právě tato příprava je důvodem zařazení do tohoto seznamu rizik, které mohou způsobovat rakovinu. Při výrobě se zde totiž vytváří látka jménem akrylamid. Abychom vám však zase trošku zlepšili náladu, není to zas tak horké. Nadměrná konzumace všech těchto potravin rakovinu způsobit může, respektive zvýšit riziko vzniku. Pokud si však občas tyto radosti dopřáváte, neznamená to automaticky jistotu onemocnění.

Antikoncepce

U žen, kterým brzo začala menstruace, a naopak později menopauza, se může objevit rakovina, jelikož jsou zvýšeným způsobem vystaveny působení estrogenu a progesteronu. Tyto hormony vznikají ve vaječnících. Primárně tak vzniká rakovina tohoto orgánu. Další věcí, která může zvýšit riziko rakoviny, je hormonální antikoncepce. V některých situacích totiž negativně působí na děložní čípek. Hovoří o tom některé studie. Naopak jiné však takový závěr vyvracejí, protože závěr oněch opozičních teorií říkají, že naopak rakovině předcházejí.

Alkohol

Pokud si dopřáváte malé množství alkoholu, asi není, čeho se bát. Naopak pokud však holdujete alkoholu do takové míry, že konzumujete pravidelně velké množství ostřejších moků, nečekejte žádné zázračné ozdravné účinky. Naopak i toto může zvýšit riziko vzniku rakoviny. A to tak, že velmi výrazně. Nejvíce ohrožené partie jsou játra, ledviny nebo hrdlo. U žen potom také prsa.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.