Káva: nápoj, který nás povzbudí. Kolik šálků denně už je moc

Káva

Patříte mezi milovníky kávy? Není divu! Káva je jedním z nejoblíbenějších teplých nápojů na celém světě. Vyrábí se z kávových zrn, která byla jako součást stravy poprvé použita v Etiopii, a to před 2 000 lety. Vařit kávu začali pravděpodobně v Jemenu. Vzhledem k její oblibě se lidé neustále ptají, jaké že to má zdravotní účinky a kolik šálků kávu si můžete dopřát, aniž by to mělo negativní dopad na vaše zdraví.

Káva Arabica nebo Robusta?

Káva se pěstuje v oblastech poblíž rovníku a v subtropickém pásmu. Nejoblíbenějším druhem je Arabica, která má jedinečnou chuť. Je jemná, má nízkou kyselost a příjemnou vůni. Oproti tomu Robusta (druhý nejoblíbenější druh kávy) nabízí mnohem více kofeinu, má odlišnou chuť a vůni. Vzhledem k tomu, že pěstování Robusty je jednodušší, je její cena také nižší. V obou druzích se nachází kofein, což je alkaloid s psychostimulačními vlastnostmi.

Káva

Foto: Pixabay

Jaký vliv má kofein na člověka?

Po požití nápoje obsahující kofein (což může být káva, ale také například čaj), se můžete těšit z některých z následujících účinků:

  • Zlepšení krátkodobé paměti a do určité míry i kognitivní schopnosti.
  • Protirakovinný účinek. Nejlépe prozkoumaný je vliv konzumace kávy na riziko rakoviny jater. Tři šálky denně snižují riziko o 50 %!
  • Nižší pravděpodobnost neurologických onemocnění, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba.
  • Zrychlení metabolismu.
  • Vliv na kardiovaskulární systém byl zkoumán, ale dosud nebyl učiněn jednoznačný závěr. Jednotlivé vědecké práce účinky kávy hodnotí zcela protichůdně. Zapotřebí je tedy ještě dalších studií.

Pít či nepít?

Odpověď asi nikoho nepřekvapí. Pokud to s množstvím kávy nebudete přehánět, můžete se těšit z jejích pozitivních účinků. V opačném případě (když jí budete pít nadbytek) můžete zaznamenat některé negativní účinky, jako jen například narušení trávení nebo poruchy spánku. Kolik kávy vypít není přesná otázka. Zaměřit bychom se měli na obsah kofeinu v kávě. V jednom šálku kávy Arabica najdeme asi 100 mg kofeinu. Jako bezpečná dávka se uvádí až 500 mg kofeinu, to znamená, že dopřát si můžete až pět šálků denně.

Co způsobuje nadměrná konzumace kofeinu?

Konzumace více než 0,5 gramu kofeinu denně je spojena s úzkostí, nadměrnou stimulací a nervozitou. Příznaky předávkování kofeinem jsou poruchy trávicího systému (průjem, nevolnost, zvracení) a kardiovaskulární (tachykardie, arytmie). Smrtelná dávka kofeinu je asi 10 gramů (tj. asi 100 šálků kávy).

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/kolik-salku-kavy-denne-je-uz-moc-20221207.html

https://www.rodzinazdrowia.pl/ile-kaw-dziennie-mozna-wypic-aby-sobie-nie-zaszkodzic

Foto: Pixabay