Colon_Polyp

Karcinom tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva patří mezi nejnebezpečnější vůbec. Statistická čísla hovoří velmi smutně. Realita je taková, že Česká republika se dlouhodobě drží na prvních místech v žebříčku výskytu tohoto druhu rakoviny v populaci. Každý rok u nás touto nemocí onemocnění zhruba 8 000 osob, z čehož až polovina lidí zemře. Každý člověk by měl znát základní projevy této nemoci, protože pokud je diagnostikována včas, může být i vyléčena. Čas hraje obrovskou roli. Jaké jsou projevy rakoviny a jak se léčí? Dozvíte se právě v tomto článku.

Jak rakovina vzniká

Nádor tlustého střeva se vytváří vždy na vnitřní straně střeva – v počátečním stádiu se jedná o polypy tlustého střeva. Je možné si je představit jako malé výrůstky. V počátečním stádiu nejsou zvlášť nebezpečné a dají se poměrně snadno odstranit. Polypy mohou být odhaleny při vyšetření s názvem kolonoskopie. Jedná se o bezbolestné vyšetření, důležitá je příprava na kolonoskopii, o které vám vždy sdělí lékař všechny důležité informace. Pokud se polypy odstraní včas, je riziko vzniku rakoviny eliminováno. Pokud tomu ale tak není, mohou se z polypů stát poměrně velmi rychle zhoubné nádory. Jestliže vás tedy lékař na vyšetření pošle, rozhodně na něj jděte.

Hlavní projevy rakoviny tlustého střeva

Mezi hlavní příznaky rakoviny tlustého střeva patří trvalé bolesti břicha. Někdy mohou být velmi silné, jindy nenápadné. Trvají-li ale dlouhodobě, je třeba navštívit lékaře. Mezi další typické příznaky patří zažívací potíže. Objevuje se průjem nebo naopak zácpa. Dalším typickým příznakem je zvracení a bolestivé křeče. Téměř u 100 % lidí se objevuje krev ve stolici. Jestliže podobné příznaky pozorujete, je třeba opravdu co možná nejrychleji vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit. Čím dříve je rakovina odhalena, tím se zvyšuje úspěch na vyléčení.

Jak se bránit

Prevence je v případě této nemoci důležitá. Ze všeho nejdůležitější je zdravá životospráva. Pomoci může konzumace zdravých potravin a dostatečný pohyb.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *