Dieta při průjmu

Víte, jak je to s výživou při průjmu? Určitě není vhodné dopřávat si jakékoliv jídlo, ale je nutné dodržovat dietu. Co byste měli jíst a co naopak ne, tedy jak by měla vypadat dieta při průjmu, to vše se dozvíte zde.

Průjem a dehydratace organismu

U průjmu je největším rizikem dehydratace organismu, proto je velmi důležité, abyste se zaměřili na zavodnění organismu. Tekutiny, nejlépe tedy nesycené nápoje s obsahem minerálních látek, navíc přislazené hroznovým cukrem, je nutné doplňovat v dostatečném množství. Při průjmu se doporučuje pít mírně slazený čaj nebo minerálky. Naopak nápoje, které obsahují mnoho cukru, jsou zcela nevhodné. Nekonzumujte silný čaj a kávu a také neředěné ovocné džusy. Nápoje nepijte ani horké, ani ledové. Zpočátku pijte častěji, ale jen po malých doušcích nebo lžičkách.

Jak zastavit průjem

Strava je u průjmu velmi důležitá. Nesprávnámůže průjem zkomplikovat, ta správná vám může pomoci. Velmi často je průjem doprovázen nechutenstvím nebo zvracením. I přesto byste neměli přestávat s příjmem potravy. Samozřejmě musíte potravu svému stavu přizpůsobit. Není úplně přesně dáno, co byste měli který den jíst, ale musíte sledovat své potíže a pozvolna se snažit k normální stravě přecházet. Začněte s menším množstvím, ale častěji za den. Pokud průjem trvá déle jak 7 dní nebo se objevují komplikace, průjem a jeho léčba je potřeba konzultovat s lékařem. Léky na průjem vám může poradit nejen lékař, ale i lékárník.

Základní pravidla diety

V prvních dnech začněte odvarem z rýže či mrkve, rýžovou polévkou či kaší bez mléka. Zkusit můžete také dušenou mrkev, banán nebo strouhané jablko. Následně přidejte bramborovou kaši bez mléka, kuřecí vývar, rohlík (ne čerstvý) nebo dětské piškoty. Postupně zkuste přidat do jídelníčku vařené kuřecího nebo hovězího maso, vařenou a dušenou zeleninu. Na narušenou střevní mikroflóru je vhodné zařadit zakysané mléčné výrobky, např. nízkotučný bílý jogurt, kefír, podmáslí. Nějakou dobu po odeznění průjmu nekonzumujte kořeněná, smažená a přesolená jídla, vyhněte se tučným a nadýmavým pokrmům. Průjem u dětí se léčí obdobně. Podávejte dobře tolerované potraviny a zajistěte dostatečný přísun minerálních látek. Pokud se jedná o dítě, které je kojeno, s kojením nepřestávejte.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *