Jízda na kole: jaké má účinky na lidské zdraví

Cyklistika

Jízda na kole: ukrácení dlouhé chvíle, výlety s rodinou či přáteli, dosažení lepší fyzické kondice, hubnutí, nebo přesouvání se z místa na místo. Kolo můžete vlastnit a používat z různých důvodů. Pravdou je, že vám to může jen prospět! Cyklistika je velmi oblíbeným sportem. A my uvedeme ještě další důvody, proč si ji zamilujete.

Srdeční onemocnění

Pravidelná cyklistika vede k tomu, že si vypracováváme svalstvo. A srdce také patří mezi svaly! Studie uvádí, že pravidelná cyklistika vede ke snížení rizika srdečních onemocnění až o 50 %. Mezi kardiovaskulární onemocnění patří mrtvice, vysoký krevní tlak a srdeční infarkt. Jízda na kole posiluje vaše srdeční svaly, snižuje klidový puls a snižuje hladinu krevního tuku. Cyklistika patří mezi aerobní aktivity, které kromě zlepšení funkce srdce, působí příznivě také na vaše plíce.

Jízda na kole

Foto: Pixabay

Hubnutí

Důvod, proč se lidé pouští do pravidelné jízdy na kole, je hubnutí. Během hodiny pohodové jízdy na kole můžete spálit asi 500 kalorií. Čím rychleji jedete, tím více kalorií spálíte. Pravidelná cyklistika se tedy může projevit na lepším vzhledu naší postavy. Navíc může dojít ke zrychlení vašeho metabolismu, spalování tuku a budování svalstva. To všechno jsou faktory, které napomáhají hubnutí.

Posílení svalstva

Bohužel, kolo nedokáže procvičit veškeré svaly našeho těla. Nejlépe se formuje svalstvo dolních končetin a hýždě. Pokud chcete mít hezké nohy, dejte se na pravidelnou cyklistiku! Čím více budeme mít svalů, tím více kalorií naše tělo spálí, když je v klidovém stavu. Cyklistika navíc způsobuje menší zátěž a existuje zde nižší riziko zranění, než u ostatních forem cvičení. S jízdou na kole může začít kdokoli. Intenzitu jednoduše přizpůsobí svým fyzickým možnostem.

Cvičení vhodné pro klouby

Klidná jízda na kole může být jednou z mála forem pohybu, který nezatěžuje klouby. Je to z toho důvodu, že když šlapeme, tak se nesrážíme se zemí (na rozdíl od běhání). Navíc cyklistika zlepšuje sílu, rovnováhu a koordinaci. Můžete tak předcházet pádům a zlomeninám.

Léčba nespavosti

Po jakémkoli cvičení se uvolňují hormony, po kterých se cítíme dobře. To vede k tomu, že se nám večer bude lépe usínat. Pokud byste chtěli začít jezdit na kole z tohoto důvodu, bude vám stačit 20 až 30 minut jízdy jednou za dva dny.

Další přínosy

  • Lepší trávení: Jízda na kole podporuje rychlejší vyprazdňování střev (zkracuje dobu, za kterou jídlo projde tlustým střevem).
  • Lepší intelektuální výkon: zbavit se můžete stresu a úzkosti. Lidé, kteří pravidelně jezdí na kole, mají podle vědců mozek „mladší“ až o tři roky.
  • Elixír mládí: jedna studie provedená na jednovaječných dvojčatech prokazuje, že tři 45minutové jízdy týdně vedou ke snížení biologického věku až o devět let!

Zdroj:

Jak rower wpływa na zdrowie?

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/cycling-health-benefits

Foto: Pixabay