Je pití mléka dobré pro naše zdraví?

Mléko

O mléku existuje mnoho mýtů a pověr. Prý se špatně tráví a zahleňuje. Jsou však tyto argumenty relevantní?  Máme pít mléko? Je mléko nějakým výrazným přínosem pro náš organismus?

Nesnášenlivost laktózy

Existují zde dva pojmy. Alergie na mléko a intolerance mléka popřípadě laktózy. Tato nesnášenlivost neboli intolerance je typická asi pro 5% dospělých lidí. U černošských či asijských národů je tato intolerance výrazně vyšší. Naopak u severských národů je téměř nulová. Proč? Protože v severských zemích je méně slunečních dní a tím je zde menší možnost čerpat vitamín D ze slunce. Zdrojem tak je mléko. Alergie na mléko je u nás vzácnější. V České republice trpí alergií na laktózu asi desetina až půl procenta lidí.

Tloustnutí po mléce

Dalším hojně rozšířeným mýtem je tloustnutí po konzumaci mléka. Je tomu však tak? Tloustne se po kravském mléce? Obezita či jen tloustnutí určitě není prvotně způsobena konzumací bílé tekutiny. Jde o důsledek nezdravé stravy a životního stylu. Samozřejmě, že mléko je velmi energeticky a tukově bohaté. Není však pravdou, že jde o primární příčinu tloustnutí a nadváhy. Pokud jsou naše životní a stravovací návyky správné a v souladu se zdravými pravidly, nijak nás konzumace mléka neohrozí. Musíme však počítat s energetickými hodnotami mléka a tomu naši další konzumaci přizpůsobovat.

Další mýty o mléce

Mýtů je však v našich hlavách mnoho. Mezi další patří například tvrzení, že mléko obsahuje hormony a antibiotika. Několikrát bylo však vědci zjištěno, že mléko žádné takové látky neobsahuje. Hormony se zde prý mohou využívat, avšak v takovém množství, že nemají vliv na náš organismus ani při pravidelné konzumaci. Slyšeli jste již někdy argument typu: ,,mléko je ředěno vodu“? Jde o rozšířené tvrzení. Je však pravdou, že složky mléka jsou upravovány potravinářskými normami. Mléko je upravováno separací a standardizací a následně homogenizací. V tomto procesu se mění složky mléka, avšak voda se do tekutiny nepřidává v žádné části úprav.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.