Káva

Je káva zdravá, či nezdravá?

Jedním z nejoblíbenějších nápojů je v současnosti zcela jistě káva. Její pití se stalo jakýmsi rituálem, bez něhož se spousta lidí prostě a jednoduše neobejde. Často diskutované jsou i zdravotní účinky kávy. Je opravdu lidskému zdraví prospěšná, nebo naopak škodlivá? Právě na to se zaměříme v následujících řádcích. Soustředíme se jak na její negativní, tak i na pozitivní účinky.

Kofein je droga, ale…

V první řadě je třeba předznamenat, že kofein obsažený v kávě je v každém případě drogou. Po určitém čase si na něm lze vypěstovat závislost. Někteří lidé ale mohou být závislí i na čokoládě a jiných dobrotách. Káva ovšem dokáže také zvýšit krevní tlak. Pro osoby mající jeho hodnoty nízké to není až tak zlomová záležitost. Pokud ale trpíte vysokým krevním tlakem, pak se pravidelné pití tradičního černého nápoje nedoporučuje. Situace totiž může vést k srdečním chorobám, jež jsou s tímto stavem spjaté.

Dokonale povzbudí

Zastánci kávy nedají dopustit na fakt, že se jedná o nápoj, který umí člověka nabudit k vynikajícím výkonům. Jinými slovy, pravidelné pití kávy vede ke zvýšení koncentrace a také k tomu, že člověk dokáže podívat mnohem vyšší výkony. Navíc si na dobré kávě pochutnáte. Zrychlení reakcí rozhodně není v mnohých případech pod věci. Mnohé kávovary dokážou připravit opravdu vynikající nápoj. Pozor byste ale měli dát především na to, že díky zvýšení bdělosti vám bude chybět pravidelný spánek. Bez odpočinku se prostě neobejdete.

Mnoho podob kávy

Ať už patříte mezi milovníky kávy, anebo vám tento nápoj nic moc neříká, určitě stojí za to jej vyzkoušet. Volit lze jak klasickou arabskou kávu, tak i nejrůznější rozpustné variace. Dokonce existuje i bezkofeinová varianta, která ale milovníkům kávy nestojí ani za řeč. Zkrátka každý z nás si může najít kávu, jež mu bude maximálně vyhovovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *