Jak léčit a jak předcházet zánětu spojivek

Zánět spojivek

Toho onemocnění se týká spojivky, tedy blány na oku, která kryje bělimu až k okraji rohovky. Jde o zánětlivé onemocnění, které je velmi nepříjemné a v mnoha případech postihuje i děti.

Jak zánět vypadá

Při propuknutí tohoto onemocnění se ukáže několik symptomů. Prvním je zarudnutí oka, téměř po celé ploše bělimy a okolí. Oko je také na dotek či pohyb bolestivé. Druhým příznakem je slzení očí, které nekontrolujeme a nemůžeme nijak ovlivnit. Někdy dokonce ani nevíme, že oko slzí a poznáme to až po nějaké době. Asi nejnepříjemnější součástí zánětu spojivek bývá pálení očí. Pohyb či dotýkání se očí je nepříjemný a pálení omezuje správnou funkci tohoto smyslového orgánu.

Příčiny

Zánět spojivek je také unikátní v tom, že může mít různé příčiny. Pokud jej způsobí bakterie nebo viry, jde o takzvaný infekční zánět spojivek. Stává se také, ale to, že zánět spojivek je způsoben alergií. Toto se nazývá alergická konjuktivida. Infekční zánět mohou mít na svědomí různé druhy stafylokoka nebo například chlamydie. Také onemocnění mohou způsobovat viry, které stojí i za záněty horních cest dýchacích, tedy například spalničkové viry. Bavíme-li se o alergickém zánětu, příčinami mohou být různé alergeny jako například kosmetika a velice často i roztoky ke kontaktním čočkám.

Léčba a prevence

Mezi prvky, které předcházejí zánětu spojivek, patří zvýšená hygiena, čistota rukou, nesahání si zbytečně do očí a ochrana očí při silném větru. Léčba zánětu spojivek je jasná. Určitě byste měli navštívit svého očního lékaře. Ten při stěrech pozná, o jaký druh zánětu se jedná a tomu přizpůsobí další kroky. U bakteriálních příčin se podávají antibiotika, které ještě doplňují výplachy oka jodopovidonem. Pokud onemocnění způsobil některý z virů, léčíme to zpravidla jen studenými obklady popřípadě virostatiky. Alergie pak vyžadují aplikaci antihistaminik a odstranění alergenu z života postiženého.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.