Je cottage sýr zdravý? Tipy, jak si ho připravit

Cottage sýr

Jméno tohoto sýra pochází z dob, kdy se v anglických zemích připravoval podomácky (cottage je výraz pro obydlí). Jeho výslovnost je „kotydž“, protože se původem jedná o anglické slovo, proto tudíž anglická výslovnost. Jedná se o hrudkovitý tvarohový sýr, který jakoby plaval ve smetaně. Svou chutí připomíná tvaroh, chutnat ale bude i těm, kteří tvaroh příliš nemusí. Navíc obsahuje také syrovátku, o které se už dlouho ví, že je zdraví prospěšná.

Je cottage sýr zdravý?

Cottage sýr má všeobecně výhody všech mléčných produktů. Mezi ně patří zejména obsah vápníku. Na rozdíl od jiných mléčných výrobků ale obsahuje také bílkoviny a bakterie mléčného kvašení. Proto je tento sýr velice prospěšný také pro trávení. Dokáže nasytit na dlouhou dobu, proto jej můžete zkombinovat s méně sytými potravinami, jako jsou například rýžové chlebíčky. Je vhodný i pro celiaky (tedy osoby, které musí držet bezlepkovou dietu).

Cottage

Foto: Pixabay

Je cottage sýr dietní?

I když by se mohlo zdát, že tento sýr plave ve smetaně, ve skutečnosti tomu tak není. Naštěstí, protože pak by byl příliš tučný. Avšak cottage sýr obsahuje jen 4 až 5 % tuku a je málo kalorický. Vyrábí se totiž z nízkotučného mléka. Proto se s ním často můžete setkat v souvislosti s hubnutím a dietami – jedná se o ideální doplněk dietní stravy. Ani tučnější cottage sýry neobsahují tolik tuku, jako jiné druhy sýrů.

Jak si cottage připravit?

Cottage můžete použít všude tam, kam byste použili tvaroh. Extrémně vhodný je na přípravu zdravých pomazánek – můžete do něj přimíchat nakrájené bylinky, kvalitní šunku, strouhaný křen, lisovaný česnek a další. Máte-li chuť na sladké, můžete cottage dochutit medem nebo nějakým nízkokalorickým sladidlem a podávat s ovocem. Hodí se také jako dresing do salátů – smíchejte jej s trochou citronové šťávy, solí a pepřem a máte hotovo. Podávat jej můžete jen tak na pečivu.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-all-about-cottage-cheese

Foto: Pixabay