Jaterní dieta

Jaterní dieta

Cílem jaterní diety není redukce váhy, nýbrž úleva játrům, kterou jim tato dieta přináší. Má tedy zdravotní význam. Dietu vám naordinuje lékař. Játra jsou pro nás velmi důležitá a někteří jej příliš mnoho zatěžujete či poškozujete. Ať už vědomě pitím alkoholu či špatnou životosprávou, nebo nevědomě v případě prodělané choroby.

Jaterní dieta

Jak je tedy vidět, jaterní dieta je pro pacienty, kteří mají poškozená játra. Příčin může být hned několik, jak jsme psali již v úvodu. Měli byste vědět, že jaterní dieta je velmi přísná. Pokud trpíte cirhózou jater, budete ji muset dodržovat dlouhodobě. Jaterní dieta při mononukleóze, žloutence, infekčních nemocech, jako je například hepatitida, se dodržuje jen do doby, než se onemocnění vyléčí. Princip diety spočívá v upravení jídelníčku, ze kterého vyloučíte tuky a živočišné bílkoviny. S tím samozřejmě souvisí i způsob úpravy potravin. Upraveným jídelníčkem dáte možnost játrům zregenerovat se a zbavit je zátěže.

Jaterní dieta – jídelníček

Na přípravu jídel využijte čerstvé máslo a rostlinné oleje. Mezi vhodné potraviny jaterní diety patří také těstoviny, rýže, obilniny i moučníky a výrobky z bramborového nebo tvarohového těsta. Můžete konzumovat nízkotučné mléčné výrobky, zeleninu (rajčata, mrkev, celer, brokolici, nikoli okurky a květák). Luštěniny jsou doporučovány individuálně. Vyloučit z jídelníčku musíte červené maso, vnitřnosti, mastné výrobky (tučné) a dále také tučné ryby. Vynechejte také čerstvé pečivo, sladkosti, vejce, majonézy a tatarské omáčky. Vyřadit byste měli i cibuli a česnek. Nepoužívejte mnoho soli, ocet a ostré koření. Úplný zákaz platí pro konzumaci alkoholu.

Recepty při jaterní dietě

Při přípravě pokrmů se u této diety doporučuje vaření nebo dušení. Vyhněte se pečení, grilování a samozřejmě vůbec vhodné není smažení. Chutné a zdravé pokrmy připravíte také v parním nebo tlakovém hrnci. Receptů na jaterní dietu je celá řada, proto se nechejte inspirovat na internetu při přípravě jídelníčku. Zde naleznete jak vzorové jídelníčky, tak i jídelníček na týden. Doporučujeme také recepty při mononukleóze z knihy „ Diety při onemocnění mononukleózou“. Čím pečlivěji budete jaterní dietu dodržovat, tím dříve dojde k obnovení jaterní činnosti, protože játra mají výbornou regenerační schopnost.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *