Revmatoidní artritida

Jaký má průběh nemoci revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se řadí mezi onemocnění, které je většinou lidově označováno jako revma. Její podstatou je prakticky to, že buňky vlastního imunitního systému začnou napadat takzvanou synoviální tkáň, respektive kloubní výstélku. V konečném důsledku se tak dostává do napadeného kloubu nepříjemný zánět. Postižený člověk si stěžuje na nepříjemné bolesti kloubů a jejich okolí. My se v následujících řádcích soustředíme na příznaky této nemoci a také na to, jak léčit revmatoidní artritidu.

Ženy ve větším ohrožení

Výzkumy poukazují na to, že onemocnění v celosvětovém měřítku postihuje zhruba 1 % celé populace. Pravda je ale taková, že ženy jsou postiženy zhruba trojnásobně více. Co se týká průměrného věku oznámení diagnózy, tak ten je obecně stanoven mezi 40. až 60. rokem. Rozvoj nemoci je často dědičný a negativní vliv na ni má zejména kouření. Co se týká bolestivosti, tak za ní stojí pochopitelně hlavně klouby. Při neléčení hrozí jejich deformace a oslabení okolní svalové hmoty.

Specifické příznaky revmatoidní artritidy

Před rozvojem onemocnění se setkáme s mnohými prvotními příznaky. Připomínat mohou nápadně klasickou chřipku. Jedná se o zvýšenou teplotu, nechuť k jídlu a celkové oslabení organismu. Na kůži mohu vznikat takzvané revmatoidní uzly. Trpět mohou i ostatní vnitřní orgány těla, a to zejména ledviny, srdce, plíce a také oči v podobě zánětů spojivek. Zapomenout nelze ani na řídnutí kostí a jiné příznaky.

Jak léčit revmatoidní artritidu

Pokud chcete opravdu potlačit celkové následky revmatoidní artritidy, vyšetření na tuto nemoc musí být komplexní. Krevní odběr by měl odhalit CRP a hladinu bílých krvinek. Zjištěny by měly být i protilátky. Dále je zapotřebí rentgen. Po stanovení diagnózy dochází k volbě léčby. Klasiku představují kortikoidy a nesteroidní druh antirevmatik. Používají se i léky modifikující onemocnění. Výborné je přírodní léčení revmatoidní artritidy, tedy biologická léčba. Ta je zacílená přímo na imunitní systém. U této léčby ale musí být člověk jinak cela zdráv, jinak hrozí nejrůznější rizika.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

  1. Janikova Blanka Odpovědět

    Prosim o radu uz trictvrte roku marodim se zadama ale nic se nedeje mam za sebou rengen patere a ultrazvuk, akorat mi zjistili vychleni obratlu o 15mm a mam pry ochabovani svalstva.Mam za sebou tri rahabilitace a same prasky a nic nepomaha. Ale myslim si ze ochabovani svalsta moc nemam protoze jsem pohybliva nevydrzim ani sedet ,ani stat , neujdu v klidu ani 5oom.Stale mam bolesti bedernich zad a jde mi to na pravou nohu na kterou nemohu ani doslapnou a nejhorsi kdyz je zmena pocasi to se kolikrat plazim.Ja si myslim podle myho usudku ze mam revmu protoze uz pred 30 lety jsem ji mela v rukach, a pred 10 lety jsem mela nachlazene zadove svalstvo a u lekare jsem nebyla . Muzu prosim na revmatologii i bez doporuceni anbo jit k obvodakovi prosim poradte co mam vlastne delat .Napsala jsem asi tak tretinu meho problemu. Jinak vam moc dekuji za kldnou odpoved

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *