Jaký má průběh nemoci revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida se řadí mezi onemocnění, které je většinou lidově označováno jako revma. Její podstatou je prakticky to, že buňky vlastního imunitního systému začnou napadat takzvanou synoviální tkáň, respektive kloubní výstélku. V konečném důsledku se tak dostává do napadeného kloubu nepříjemný zánět. Postižený člověk si stěžuje na nepříjemné bolesti kloubů a jejich okolí. My se v následujících řádcích soustředíme na příznaky této nemoci a také na to, jak léčit revmatoidní artritidu.

Ženy ve větším ohrožení

Výzkumy poukazují na to, že onemocnění v celosvětovém měřítku postihuje zhruba 1 % celé populace. Pravda je ale taková, že ženy jsou postiženy zhruba trojnásobně více. Co se týká průměrného věku oznámení diagnózy, tak ten je obecně stanoven mezi 40. až 60. rokem. Rozvoj nemoci je často dědičný a negativní vliv na ni má zejména kouření. Co se týká bolestivosti, tak za ní stojí pochopitelně hlavně klouby. Při neléčení hrozí jejich deformace a oslabení okolní svalové hmoty.

Specifické příznaky revmatoidní artritidy

Před rozvojem onemocnění se setkáme s mnohými prvotními příznaky. Připomínat mohou nápadně klasickou chřipku. Jedná se o zvýšenou teplotu, nechuť k jídlu a celkové oslabení organismu. Na kůži mohu vznikat takzvané revmatoidní uzly. Trpět mohou i ostatní vnitřní orgány těla, a to zejména ledviny, srdce, plíce a také oči v podobě zánětů spojivek. Zapomenout nelze ani na řídnutí kostí a jiné příznaky.

Jak léčit revmatoidní artritidu

Pokud chcete opravdu potlačit celkové následky revmatoidní artritidy, vyšetření na tuto nemoc musí být komplexní. Krevní odběr by měl odhalit CRP a hladinu bílých krvinek. Zjištěny by měly být i protilátky. Dále je zapotřebí rentgen. Po stanovení diagnózy dochází k volbě léčby. Klasiku představují kortikoidy a nesteroidní druh antirevmatik. Používají se i léky modifikující onemocnění. Výborné je přírodní léčení revmatoidní artritidy, tedy biologická léčba. Ta je zacílená přímo na imunitní systém. U této léčby ale musí být člověk jinak cela zdráv, jinak hrozí nejrůznější rizika.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.