Jaké druhy antikoncepce mají ženy na výběr?

Antikoncepce

Antikoncepce. Součást života velké části žen. Pro ženy, které aplikují tento způsob ochrany před otěhotněním, je to součást každodenní rutiny. Dnes však nemají na výběr pouze hormonální antikoncepci. Mnoho žen a dívek přecházejí na jiný způsob antikoncepční ochrany kvůli možným vlivům na jejich zdraví. Jaké možnosti při takovém rozhodnutí mají? Pojďte, podíváme se alternativy.

Metody bariérové

První druh antikoncepčních metod, které mohou konkurovat hormonální antikoncepci, jsou metody bariérové. Mezi nejznámější metody v této kategorii je samozřejmě kondom. Vedle těch mužských existují dnes již i kondomy ženské, které také pracují na bariérovém principu a chrání před vnikem spermií k vajíčku. Další takovou metodou je aplikace pesaru. Jde o membránu s pružinkou, kterou aplikujete k zadní klenbě pochvy. Žena tuto pomůcku zavádí sama, avšak zpravidla ji před první aplikací instruuje lékař. Zavádí se před stykem (až několik hodin). Nesmí se však vyndat hned po sexu (min. po 6 hodinách).

Chemické antikoncepce

Ty zase pracují na principu zahubení spermie nebo omezení její pohyblivosti. Jde například o krémy, gely či pěny nebo tablety a obsahují Noxynolon-9. Tato látka je výhodná v tom, že je vysoce spermicidní (ničí spermie), avšak prostředí útrob nikterak neovlivní. Mezi nový ten patří používání látky ve formě krému nebo globulí, které zahubí spermie, avšak se nedostávají dále do těla a mají protizánětlivý účinek. Jde například o krém Pharmatex. Při této kontracepční metodě otěhotní asi 2,8 žen ze sta. Má tedy 97,2% úspěšnost.

Radikální sterilizace

Jde o nejvíce radikální metodu. Podstoupíte operační zákrok a jste buď dočasně, nebo trvale neplodní. Samozřejmě, že takto by měli lidé jednat jen v nejextrémnějších případech, protože ve velkém množství případů jde o nezvratný zákrok do vašeho organismu, který nelze vzít zpět. U mužů se provádí zneprůchodnění chámovodů. U žen zase vejcovodů. Nejvíce je tato metoda prospěšná pro páry, které například děti již mají, a zároveň by partnerku mohlo těhotenství v budoucnosti zdravotně ohrožovat. Vždy však rozmýšlejte nad tímto radikálním krokem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.