Jaká je skutečná škodlivost alkoholu

Alkohol

Škodlivost alkoholu je věčným tématem, kterému se věnují mnohé časopisy a internetové magazíny. Věnující se mu mimo jiné také i diskuse, v nichž by všichni nejraději slyšeli, že mohou pít dle své libosti a nebude jim to nijak výrazně škodit. Opak je ale pravdou. Alkohol je sám o sobě škodlivá látka, se kterou by se mělo zacházet velmi opatrně. My se pokusíme přesně ukázat, že i zbytkový alkohol může být nebezpečný. Určitě nikoho nenaučíme jak přestat pít alkohol, nicméně informace o něm se mohou mnohým lidem hodit.

Malé množství je malé množství

Mnozí lidé si termín malé množství alkoholu představují poněkud odlišně. Jejich výklad je bohužel většinou mylný. Myslíte-li to se zdravým životním stylem alespoň trochu vážně, měli byste se mít na pozoru před jakýmkoli množstvím alkoholu. Malá dávka představuje jedno pivo za den, malou sklenku vína, případně kapka slivovice dokáže rychle nabudit krevní oběh a pomoct tak jako prevence proti nejrůznějším onemocněním právě oběhového systému.

Devastace zdraví

Nejčastěji se za nadměrným pitím alkoholu skrývá doslova devastace vlastních jater. Ta jsou nejcitlivější, protože právě ona jsou nucena odbourávat jedovaté látky včetně alkoholu jako první. Jestliže člověk pije skutečně nadměrně, játra logicky jako filtrační orgán nestačí a dochází k takzvané cirhóze. Jinak je ale také nutné hovořit o negativních důsledcích na slinivku břišní. V neposlední řadě musíme zmínit i nadměrné tloustnutí. Energie obsažená alkoholu je totiž opravdu hodně vysoká.

Závislost se dostaví záhy

Snížení vnímání a následná minimalizace koordinace tělesných pohybů jsou pouze prvními příznaky opilosti. Pozvednutí momentální nálady je sice pro mnohé příjemné, nicméně jde pouze o jakýsi jeden krok, který se vyměnit za ty ostatní negativní účinky rozhodně nestojí. Nepříjemná je i kocovina, jež mnohé od konzumace alkoholu odradí. Pokud ne, dostavuje se závislost.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.