Alergie na lepek

I při bezlepkové dietě si můžete dopřát skvělé dobroty

Nesnášenlivost lepku je momentálně poměrně ožehavým tématem, jelikož se u mnohých lidí objevuje stále častěji. Co se týká samotných nemocí, které jsou s ní nedílně spjaté, jsou jimi nejčastěji celiakie či Duhringova dermatitida. Mnohdy se ale pouze projevuje alergie na lepek samotný. U alergie na lepek je možné problémy odstranit dodržováním krátkodobé diety. V případě celiakie i Duhringovy dermatitidy se bezlepková diety postará o eliminaci obtíží, nemoci však nemohou být kompletně vyléčeny a dietní režim je třeba dodržovat neustále. Cesta směrem k diagnóze je mnohdy velmi dlouhá.

Potraviny zakázané při nesnášenlivosti lepku

Základem bezlepkové diety je absence potravin obsahujících v jakékoli formě lepek. Je třeba jej zkrátka kompletně vyloučit. V některých pokrmech může být přítomnost lepku skrytá, což je o to mnohdy horší. Mezi zakázané potraviny patří následující:

–          veškeré výrobky z mouky,

–          strouhanka,

–          těstoviny a knedlíky,

–          dorty a cukrářské výrobky,

–          pšenice, oves, žito, ječmen a další obiloviny,

–          kroupy, lámanka a jemná i hrubá krupice,

–          seitan.

Je nutné sledovat i složení polévek, hlavních jídel a dochucovadel. Mnohdy se vyplatí sledovat i masné výrobky a uzeniny. Lepek v nich může být obsažen také.

Povolené potraviny

I přes striktní dietní program si budete moci dopřát spousty dobrot. Rozhodně tak nebudete z pohledu vynikající stravy nijak trpět. Mezi povolené, respektive doporučované potraviny se řadí:

–          přirozeně bezlepkové potraviny,

–          brambory, kukuřice, rýže,

–          luštěniny a sója,

–          jáhly a výrobky pocházející z nich,

–          všechny produkty označené jako bezlepkové.

Nahraďte jednoduše zakázané potraviny

Mnohé potraviny bez lepku dokážou bez větších problémů nahradit i ty, na které jsme zvyklí, a lepek bohužel obsahují. Mezi typické náhražky patří amaranth, kukuřice, anebo proso. Veškeré výrobky z nich typu mouky nebo krupice mohou klidně lidé s nesnášenlivosti lepku konzumovat. Ať už potřebujete cokoli bez lepku, najdete to v eshopu celiakshop.cz.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *