Alergie na lepek
20/10/2016
Kategorie: Diety, Novinky, Tipy a triky

I při bezlepkové dietě si můžete dopřát skvělé dobroty

Nesnášenlivost lepku je momentálně poměrně ožehavým tématem, jelikož se u mnohých lidí objevuje stále častěji. Co se týká samotných nemocí, které jsou s ní nedílně spjaté, jsou jimi nejčastěji celiakie či Duhringova dermatitida. Mnohdy se ale pouze projevuje alergie na lepek samotný. U alergie na lepek je možné problémy odstranit dodržováním krátkodobé diety. V případě celiakie i Duhringovy dermatitidy se bezlepková diety postará o eliminaci obtíží, nemoci však nemohou být kompletně vyléčeny a dietní režim je třeba dodržovat neustále. Cesta směrem k diagnóze je mnohdy velmi dlouhá.

Potraviny zakázané při nesnášenlivosti lepku

Základem bezlepkové diety je absence potravin obsahujících v jakékoli formě lepek. Je třeba jej zkrátka kompletně vyloučit. V některých pokrmech může být přítomnost lepku skrytá, což je o to mnohdy horší. Mezi zakázané potraviny patří následující:

-          veškeré výrobky z mouky,

-          strouhanka,

-          těstoviny a knedlíky,

-          dorty a cukrářské výrobky,

-          pšenice, oves, žito, ječmen a další obiloviny,

-          kroupy, lámanka a jemná i hrubá krupice,

-          seitan.

Je nutné sledovat i složení polévek, hlavních jídel a dochucovadel. Mnohdy se vyplatí sledovat i masné výrobky a uzeniny. Lepek v nich může být obsažen také.

Povolené potraviny

I přes striktní dietní program si budete moci dopřát spousty dobrot. Rozhodně tak nebudete z pohledu vynikající stravy nijak trpět. Mezi povolené, respektive doporučované potraviny se řadí:

-          přirozeně bezlepkové potraviny,

-          brambory, kukuřice, rýže,

-          luštěniny a sója,

-          jáhly a výrobky pocházející z nich,

-          všechny produkty označené jako bezlepkové.

Nahraďte jednoduše zakázané potraviny

Mnohé potraviny bez lepku dokážou bez větších problémů nahradit i ty, na které jsme zvyklí, a lepek bohužel obsahují. Mezi typické náhražky patří amaranth, kukuřice, anebo proso. Veškeré výrobky z nich typu mouky nebo krupice mohou klidně lidé s nesnášenlivosti lepku konzumovat. Ať už potřebujete cokoli bez lepku, najdete to v eshopu celiakshop.cz.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *