Teploměr

Jaká je normální tělesná teplota, kdy ji považovat za zvýšenou a kdy zahájit léčbu

Víte, že běžná teplota lidského těla už není 37 °C? Vědci zjistili, že se tento údaj změnil. Jaká je tedy nová tělesná teplota u dospělého a kdy ji můžeme považovat za zvýšenou?

Tělesná teplota se v průběhu času mění. Kdysi zavedených 37 °C dnes již neplatí. Tento údaj přitom používáme od roku 1851. Vědci v současnosti porovnali více než 670 000 vzorků a zjistili, že od poloviny 19. století se naše tělesná teplota proměnila. Teploměr by měl ukazovat něco kolem 36,6 °C, abychom měli jistotu, že jsme v pořádku a nemáme zvýšenou teplotu. Co je příčinou?

Nižší teplotu lidského těla zapříčiňuje okolní prostředí

Snižování tělesné teploty je zapříčiněno klimatickými změnami, prostředím, ve kterém žijeme. Zvýšila se teplota v našich domovech a také v našem okolí. Možná sami pozorujete, že léta bývají teplejší a slunečnější a zimy mírnější než v předchozích letech. Navíc se změnila také struktura potravin, které jíme. Tělesnou teplotu ovlivňuje i hmotnost, přibývající záněty a další faktory.

Kdy můžete teplotu považovat za zvýšenou?

U dětí považujeme za zvýšenou teplotu hodnotu nad 37 °C, u dospělého pak nad 37,5 °C. Zpozornět bychom měli zejména, pokud máme teplotu více než 38 °C. V takovém případě už je vhodné zavolat lékaři.

Jaké jsou příčiny zvýšené teploty?

Zvýšená teplota se u člověka projeví v případech, kdy jeho organismus napadla virová či bakteriální infekce. Mezi nejčastější příčiny patří infekce a zápaly jako chřipka, rýma, zápal plic, různé infekce dutin, ale také třeba středního ucha. Může se stát, že zvýšenou teplotu zaznamenáte i při zánětu močového měchýře nebo při otravě jídlem.

Ale nejsou to jenom infekce a záněty, které způsobují horečku. Může se také stát, že se vám zvýší teplota v důsledku hormonálních změn, když se přejíte nebo dostanete úpal. Výjimkou není ani při bolestech zubů nebo hlavy.

Jaké jsou příznaky horečky?

Horečka se neprojevuje pouze zvýšenou teplotou. Velmi často ji doprovází přidružené symptomy jako zimnice, pocení, zrychlený tep nebo závratě. Dále na ni může poukazovat sucho v ústech a horká pokožka. Je ale potřeba myslet na to, že horečka sama o sobě je příznakem jiného onemocnění, proto byste měli vždy navštívit lékaře, který vás prohlédne a komplexně zhodnotí váš zdravotní stav.

Jak s horečkou bojovat?

Na snížení horečky se nejčastěji používají léky – antipyretika s analgetickým nebo protizápalovým účinkem. Standardně na zvýšenou teplotu účinkují látky jako paracetamol nebo ibuprofen. Pokud nemáte vysokou horečku nad 38 °C, můžete teplotu zkusit snížit i přírodní cestou. Doporučuje se pít velké množství vody, vyhýbat se vysokým venkovním teplotám, hodně odpočívat. Koupání ve studené vodě raději vynechejte, může mít opačný účinek, než byste chtěli. Zkuste spíše jen přikládat studený obklad na čelo, ale i zápěstí a kotníky.

 

Pokud se nejedná o závažný problém, není vždy nutné horečku léčit. Pravidelně sledujte, jak se vaše teplota vyvíjí a zda se k ní nepřidružují další symptomy. Jestliže do pár hodin neklesne, navštivte lékaře.

 

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

9 komentářů

 1. Zdeněk Odpovědět

  No já teda nevím… Když jsem chodil na devítiletku, což je už víc jak 40 let, tak nás učili že normální tělesná teplota je 36,5. Žádných 37.
  V tom případě pak nechápu, o čem článek je.

  Když už jsme ale u těch normálních teplot.. Já osobně mám normální teplotu 35.6 potom by mě zajímalo, jak to má řešit lékař, když se zeptá jestli mám teploty a já mu řeknu že „jen 37“ pro něj jsem ještě stále v normě, ale prakticky mám už o 1,5 stupně víc než kolik mám jako zdravý.
  Nemusíte mi radit, abych použil jiný teploměr, mých 35.6 mi naměřili i když jsem byl v nemocnici a 14 dní mě měřili 3x denně.

  1. Hana Odpovědět

   Pane Zdeňku, souhlasím s Vámi. Také se celoživotně „potýkám“ s teplotou kolem 35,5°C. Kolikrát jsem se téměř plazila k doktoru lékaři, roztřesená, se zpoceným čelem atd., aby mě poslal do práce, protože jsem neměla horečku. To bylo přechozených chřipek a angín! Možná, že právě ty se podepsaly na tom, že mě srdíčko zlobí.
   Až konečně, náš nezapomenutelný MUDr. Irgl, mě začal léčit i bez horečky.
   Ano, vyzkoušela jsem spoustu teploměrů, rtuťových i digitálních, ale všechny se shodly.

 2. Aster Odpovědět

  Promiňte, ale tělesná teplota je věc individuální a žádný vědec na tom nic nezmění. Pro někoho je normální tělesná teplota 36,6°C , pro jiného 36,8°C. A jsou výjimky, kdy je teplota 37°C normální. Stejně tak je třeba přistupovat k teplotě 38°C – někdo už blouzní a jiný začíná teprve pociťovat nepříjemné horko nebo zimnici.

  1. Daneba Odpovědět

   Přesně tak. Ve škole a v různých školeních CO jsme se opravdu už dávno učili, že 37 °C už je zvýšená teplota a od 38° začíná horečka a teprve potom je třeba lékaře. Zvýšená teplota je jen obranná reakce těla, která by se měla víceméně nechat proběhnout. U mne to tak je, ale 37,5° už něco znamená. Je to vyjímečně, ale se zimnicí a celkovou únavou. Nad 38° mívám velice zřídka a to už je průšvih. Můj syn byl jako malý v nemocnici s přetrvávajícími zvýšenými teplotami po zánětech průdušek a domů šel s tím, že má prostě tělesnou teplotu o 0,5°vyšší než většina lidí, takže u něj vpodstatě zvýšená teplota začíná tam, kde u mě horečka.

 3. ollssonn Odpovědět

  z mládí si pamatuju že člověk má normální tělesnou teplotu 36,7C´ , ale ty desetiny jsou individuální, já se cítím celkem špatně už při 37. Jinak jsem celkem otužilý, v teplotách kolem 7-10st.C´ mi stačí tričko a kraťasy.

 4. ollssonn Odpovědět

  z mládí si pamatuju že člověk má normální tělesnou teplotu 36,7C´ , ale ty desetiny jsou individuální, já se cítím celkem špatně už při 37. Jinak jsem celkem otužilý, v teplotách kolem 7-10st.C´ mi stačí tričko a kraťasy.

 5. Tomáš Odpovědět

  Proboha, články na téhle stránce jsou slatanina polopravd a nesmyslů, jen aby to bylo zajímavé. Lidi, přestaňte to číst, budete víc v realitě než po jejich čtení. Čtěte odbornou literaturu. Hlavně pan pisatel než něco napíše……

 6. Jiří Odpovědět

  Tak normální teplota je jistě menší než stále „normálních“ 36.9 stupně C. Za zvýšenou se považuje od 37.0, nejen u dětí, ale i u dospělých. Naopak, co pamatuji, tak jako dítě nebo adolescent jsem míval běžně zvýšenou teplotu u jakéhokoli nachlezení či repirační infekce. Obvykle to bývalo spíše nad 37,5, teplotu 37.2 to bylo tehdy skoro nic, nepatrné zvýšení. V dospělosti to klesalo a postupně stále klesá. Nyní mám-li 36.9 tak už mi opravdu není dobře. Ani těch 36.8 není v pohodě, cítím to asi více jak dříve 37.2. Teplotu 37.0 až 37.2, to už je nemoc na neschopenku. Podotýkám, že na neschopence jsem nebyl přes 3 roky. Při 37.5 mi je už opravdu hodně zle a takto vysokou teplotu rozhodně nemám každých 5 let. Před 10 lety jsem tuto teplotu měl po operaci, bez jakéhokoli nachlazení či virózy. Zle mi nijak nebylo a druhý den už to kleslo, třetí den zcela v normálu.

  S věkem teplota při nějakých respiračních nemocech klesá, takže 37.0 je jasně zvýšená teplota. Co je pod ní je taky zvýšené, ale bere se to spíš v pásmu normálních teplot, od uvedené hranice to je jednoznačně vyšší. Při letním horku mohu mít ve dne těch 36.8, pak večer zas teplota normálně klesne, jak se ochladí.

 7. Sam Odpovědět

  Kterej vůl píše tyhle články je to nezodpovědné není zde zřetelně vidět kolik má být normální teplota a kolik je zvýšená teplota při nemoci!To si zajdu asi na cvokhaus tam se dovím víc!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *