people-2587179_640

O své zuby pečujte zavčasu. Dentální hygiena je základem, který byste neměli podceňovat

Zuby jako perličky a zářivý úsměv. Kdo by to nechtěl? I když jste do vínku dostali zuby křivé a barvy žluté slámy, je možné díky vysoké úrovni zubního lékařství získat vzhled jako z reklamy na zubní pastu. Zuby vám srovnají fixní rovnátka a o bílou barvu se postará peroxid. Pravidelná zubní péče je ale základem, který by neměl nikdo podcenit. Už jste byli na dentální hygieně?

Bakterie, zubní kámen a paradontitida

Abychom mohli zdravě fungovat, jsou i v dutině ústní bakterie. Toto prostředí tedy není zcela sterilní a účelem ani není se těchto zdravých bakterií úplně zbavit. Ze zbytků jídla a slin vzniká plak, ze kterého se při nedostatečném čištění zubů vytváří zubní kámen. Někomu se tvoří ve zvýšené míře, jinému méně. Kámen v sobě obsahuje bakterie, čímž se z něho stává riziko vzniku zánětu – dráždí dásně, jež mohou být zarudlé, citlivé a nateklé. Odtud je pak už jen kousek k tomu, aby zánět začal postupovat okolo zubního kořene. Pak na sebe nedá dlouho čekat paradontitida, kdy se zub uvolní, viklá se a může i vypadnout. Bohužel se jedná o stav, jenž se dá léčebnou péčí pouze stabilizovat, nikoliv zcela vyléčit.

Péče o zuby. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak to probíhá u dentálního hygienisty

I když si pravidelně zuby čistíte, zubní kámen se u vás může objevit. Ten si svými silami sami neodstraníte, je proto vhodné minimálně jednou za půl roku chodit na dentální hygienu a kámen si nechat profesionálně odstranit. Fáze takového čištění zubů jsou čtyři. Ultrazvuk vyčistí nánosy nahrubo, ruční nástroje jsou jemnější a dostanou se i do mezizubních prostor. Pak následuje pískování za pomoci směsi vody a prášku. Nakonec přichází procedura, která povlak na zubech odstraní elektrickým kartáčkem a speciální depurační pastou. Jako poslední následuje leštění a vyhlazení zubů – a zuby jsou jako perličky.

Základní péče o zuby v podobě dentální hygieny se oplatí, i když není zadarmo. Léčebné výlohy za zubního lékaře vás totiž vyjdou mnohem více. Navíc některé zdravotní pojišťovny nabízejí programy, v jejichž rámci proplácejí část úhrady za dentální hygienu.

Úsměv. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *