Jak zamrazit zeleninu: tipy pro co nejchutnější zeleninu

Mražená zelenina

To nejlepší, co se zeleninou můžete udělat, je sníst ji syrovou. Někdy se jí ale urodí tolik, že ji nestíháte spotřebovat. Zamrazení zeleniny je jedním z nejsnadnějších způsobů, jak prodloužit její životnost a užívat si jí klidně ještě příští rok. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, řiďte se podle následujících tipů. Zeleninu si tak užijete ve špičkové kvalitě, i když je vytažená z mrazáku.

Jen čerstvá zelenina

K zamrazení používejte jen čerstvou zeleninu. Povadlé nebo poškozené kusy se mrazením nespraví. Spíše naopak. Pokud se vám ale například stalo, že jste nějaký kus zeleniny při sklizni mechanicky poškodili (nařízli), pak ji zamrazit můžete (za předpokladu, že zamrazujete bezprostředně po sklizni). Stačí zeleninu očistit.

Mražený hrášek

Hrášek: Zdroj obrázku Pixabay.com

Příprava zeleniny pro mražení

Je velice výhodné, nakrájet si zeleninu na tak velké kousky, jaké budete potřebovat. Zeleninu můžete nakrájet již před blanšírováním (viz následující odstavec) nebo až po něm. Je to na vás. Většina kuchařů upřednostňuje nakrájení zeleniny ještě před jejím blanšírováním, protože menší kusy se blanšírují po kratší dobu a navíc je blanšírování rovnoměrnější. S menšími kusy se taktéž lépe pracuje.

Blanšírování

Blanšírování se používá k zachování chuti i textury zeleniny. Obecně platí, že zelenina, která při vaření dobře drží pohromadě (jako je kukuřice nebo hrášek) není nutné blanšírovat. Ta, kterou můžeme snadno rozvařit (mrkev, špenát, celer) je výhodné blanšírovat: tedy krátce povařit a následně ponořit do studené vody. Nechte ji zmrazit rozloženou na plechu nebo tácku, po zmražení ji skladujte v sáčku. Takto se vám zelenina „nepřilepí“ k sobě.

Jak na blanšírování?

  1. Nachystejte si hrnec s vodou a dejte ho vařit. Vodu můžete osolit, protože sůl zvýrazňuje chuť zeleniny, nicméně později může způsobit její kašovitost.
  2. Současně si nachystejte mísu, kterou naplníte vodou a ledem.
  3. Vložte zeleninu do vroucí vody a vařte asi dvě minuty. Pokud vaříte větší kusy, zkuste do zeleniny píchnout nožem – pokud nůž do zeleniny snadno zapíchnete i vyjmete, je hotová.
  4. Zeleninu vyjměte děrovanou lžící a ihned ji ponořte do ledové vody, abyste zastavili proces vaření. ve vodě ji nechte do úplného vychlazení.
  5. Poté zeleninu vysušte papírovými ručníky.

Mražená zelenina: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com