Běžky

Jak vybrat běžky

Běh na lyžích je naprosto skvělým sportem a zábavou v jednom. Můžete jednak shodit přebytečné kilogramy a jednak se kochat krásnou zimní přírodou kolem vás. Pokud panují vhodné sněhové podmínky, není problém vzít běžky a vyrazit. Tedy v případě, že nějaké máte. Jestliže nevíte, podle jakých kritérií běžecké lyže vybírat, jste na správné adrese. Poradíme vám, co je zapotřebí brát v potaz, abyste měli takové běžky, které vám budou dokonale sedět.

Běžecký styl v hlavní roli

Velmi důležitý je především běžecký styl. Nejčastěji se vybírají běžky určené výhradně na klasiku. V našich podmínkách není pro bruslení až tak velký prostor. Skluznice takovýchto běžek se upravuje voskem na stoupání. Pokud máte rádi spíše bruslařskou techniku a máte k dispozici dostatečně široké a upravené terény, vyplatí se běžky na bruslení. Ty se stoupacím voskem nemažou. Jinak není problém koupit klidně i kombinované běžky, které vám poslouží na obou terénech.

Odhadněte úroveň vašich schopností

Pokud nakupujete boty na běžky, oblečení na běžky a v nespolední řadě i lyže samotné, měli byste brát v potaz i úroveň vaší jízdy. Běžky samotné se řadí do třech základních kategorií dle výkonnosti lyžaře.

Turistické běžecké lyže

–          vhodné pro každého turistu- začátečníka a i pokročilého

–          jsou širší a měkčí

–          mají pomalejší skluz

Sportovní běžky

–          běžky pro ty, kdo berou sport trochu víc vážně

–          mají lehčí konstrukci

–          pro delší a rychlejší jízdu

 Výkonnostní a závodní běžky

–          lyže pro nejnáročnější uživatele

–          jsou úzké, tvrdé a výrazně rychlejší

–          nejmodernější materiály včetně karbonu

Běžky dle konkrétního terénu

Běžecké lyže je možné vybírat i podle konkrétního terénu. Volit je možné mezi běžkami do upravených stop a do volného terénu. Takzvané back country běžky jsou širší a mají větší stabilitu. Ve volném neupraveném terénu se vám pojede mnohem lépe.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *