Jak správně sušit lipový květ a proč je prospěšný

Během léta je sezóny, kdy se sušení bylinek na denním pořádku. Mezi oblíbené a prospěšné druhy patří například lipový květ. Proč je zdravý, k jakým účelům se používá a jak ho správně usušit, aby si zachoval co nejvíce prospěšných látek? To se dozvíte v tomto článku.

Jak sbírat a sušit lipový květ

Aby byl lipový květ co možná nejlepší a nabídnul optimální obsah účinných látek, je nutné vědět, kdo a jak ho správně sbírat a následně sušit. Sbírat můžete květy z lípy srdčité i lípy velkolisté. Pro sběr si připravte plátěný pytlík nebo ideální košík a květy trhejte i se stopkou, kde je malý zelený lístek. Nejlepší jsou čerstvě otevřené květy, které je výhodné sbírat před deštěm, aby z nich nebylo omyto moc pylu. Při sušení dejte květy na teplé místo, kam nesvítí přímo slunce. Pokud dáte květy sušit do sušičky, snažte se, aby teplota nepřekročila 35 stupňů. Šetrným sušením totiž zachováte nejvíce účinných látek.

Pozitivní účinky

A proč je vlastně lipový květ prospěšný? Díky obsahu mnoha zajímavých látek může pomoci při zánětech dýchacích cest, nebo se doporučuje pro celkově zklidnění nervů při depresích či úzkostech. Podávání v menším množství se doporučuje i pro děti. Základem je, aby byl lipový květ sbíraný mimo hlavní silnice a správně usušený. Kombinovat se dá samozřejmě i s dalšími bylinkami pro dosažení konkrétního účinku.

Foto: Pixabay

Správné užívání lipového květu

Pokud si lipový květ nasušíte, je důležité ho správně používat, aby byl výsledný efekt co možná nejlepší. Příprava lipového čaje je velmi jednoduchá. Stačí zalít horkou vodou a nechat ideálně pod pokličkou louhovat zhruba 15 minut. Lípa potěší svou jemnou typickou chutí a především nabízenými účinky, díky kterým se zklidníte, pozitivně ovlivníte zdraví dýchacích cest a podobně. Každý den si dopřejte maximálně tři šálky čaje z lipového květu.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/nasuste-si-lipovy-kvet-uklidni-pocuchane-nervy-i-rozjivene-deti a https://www.vitalia.cz/clanky/lipovy-kvet-je-jednicka-v-prirodni-lecbe/

Náhledové foto: Pixabay