Evropská závislost na lécích z Asie je alarmující

Léky

Dostupnost léků v Evropě je aktuálně takřka ideální. Na většinu běžných se vůbec nečeká a v podstatě jakýkoli neduh mimo těch vážných je záhy řešitelný. Přesto je třeba mít se na pozoru. Vždyť většina léků pochází minimálně, co se surovin týče, z Asie. Závislost na Číně a Indii je v tomto ohledu opravdu obrovská, což není výhledově určitě dobré. Představa, že Čína vstoupí na Tchaj-wan a Evropa právě na Čínu uvalí sankce, je doslova destruktivní. Světová ekonomika by tuto situaci s největší pravděpodobností nedokázala ustát.

Původ léků? Daleko na východě

Různé suroviny, z nichž se vyrábí léky, pochází z mnoha světových koutů. Stejně tak se jednotlivé fáze výroby neodehrávají v jednom evropském podniku. Jsou rozkouskovány po celém světě. Hlavně první fáze výroby léků jsou značně decentralizované. Filip Vrubel, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem, která sdružuje hlavní výrobce a dodavatele generických a biosimilárních léků v Česku, se takto vyjádřil pro server iDnes.cz.
Polovinu z dostupných léků vyrábí zhruba pět míst na světě. Třeba taková Čína vyrábí celkem:

– 60 % světového paracetamolu,
– 90 % penicilinu,
– 50 % ibuprofenu.

Veškerý tento zdravotnický materiál je převážen v kontejnerech vyznačujících se specifickou certifikací. Podnik vyrábějící léky v Evropě si tyto komponenty převezme a následně jsou jako vstupy do výroby léků.

Kvalita léků je zaručena

Ač jsou mnohé suroviny původem z Asie, vyznačují se vysokou kvalitou. Prochází totiž inspekcemi evropských či amerických regulačních autorit a inspekcemi odběratelů, jež jsou poměrně náročné. Jinak mají podniky s dodavateli přesně dohodnuté podmínky, při jejichž nedodržení pochopitelně hrozí velmi nepříjemné sankce.

EU si závislost uvědomuje

Vždyť v roce 2020 byla Evropskou komisí zveřejnila Farmaceutická strategie pro Evropu. I tak ale Evropa spíše hledá, než by cokoli aktuálně řešila.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/leky-lecive-latky-asie-indie-cina-paracetamol-ibuprofen-penicilin.A220526_143047_ekonomika_rie
https://banai.cz/ekonomika/liv-ltky-z-asie-do-evropy-se-voz-paracetamol-i-ibuprofen/

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.