Cyklistika

Jak si vybrat cyklooblečení

Milujete jízdu na kole a dokážete si vyšetřit volný čas k tomu, abyste mohli opět vyrazit? Pokud ano, pak zcela jistě víte, že potřebujete nejenom kvalitní a spolehlivé jízdní kolo, ale i další vybavení. Jeho základem je bezesporu správné cyklo oblečení. Vybrat správně není vždy úplně jednoduché. Postupovat je totiž zapotřebí hned podle několika velmi důležitých aspektů. Jakých? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Frekvence jízdy v hlavní roli

Ještě dříve, než si konkrétní cyklistické oblečení začnete vybírat, promyslete si, jak často vlastně na kole jezdíte. Pokud je pro vás cyklistika spíše jakousi turistikou na kole, pak budete určitě potřebovat teplejší oděvy. Vznikne tak dokonalý ochranný obal kolem těla. Výkonní cyklisté jezdící v tréninkovém tempu a mnohdy zcela naplno potřebují spíše tenčí a prodyšnější oděvy.

Oděvy Rogelli

Kdy je vám opravdu zima?

Jeden člověk je poměrně horkokrevný a druhý naopak zimomřivý. Jinými slovy, najdou se osoby, které mohou klidně jezdit bez rukavic při teplotě okolo nuly a víc nevydrží. Někteří cyklisté se ale vydají bez tohoto vybavení klidně i v mínus deseti. Teplotní rozsah uváděný u cyklooblečení je tedy většinou bezpředmětný.

Při jakých teplotách budete vlastně na kole jezdit?

Cyklistické oděvy je třeba volit také podle toho, kdy se na kolo vydáte. Jsou lidé, kteří mají cyklistiku ryze jako sezónní záležitost a do sedla sednou od jara do podzimu. Naopak se ale najdou i jedinci jezdící celoročně. Pokud patříte mezi tradiční turisticky jezdící cyklisty, pak vám postačí klasické oděvy a na ty zimní poměrně hodně zateplené myslet nemusíte. Takové termo oblečení na kolo využijete pouze minimálně, spíše vůbec.

Vrstvení cyklistického oblečení

Mnozí lidé preferují několik vrstev oděvů, jež mohou postupem času v průběhu jízdy na kole odkládat. Činí tak dle potřeby na základě subjektivního pocitu tepla, nebo naopak zimy. Není problém poskládat si přímo konkrétní sadu oblečení určité značky a kombinovat jej tak, jak chcete. Samozřejmě počítejte s tím, že takto kladené vrstvy budou něco stát. Je jasné, že dvě tenké vrstvy jsou dražší než jedna silnější.

Délky tras jsou zásadní informace

Pokud jezdíte na kole pouze do zaměstnání několik kilometrů denně, nepotřebujete žádnou specifickou výbavu. Vše souvisí i s výkonností. Někdo ujede 100 kilometrů klidně i za 3 hodiny, jinému trvá stejnou dobu trasa o mnoho kratší. Pokud víte, že na kole pojedete déle, vyplatí se přemýšlet nad odolnými, pevnými a nárazy tlumícími rukavicemi či výstelkami cyklistických kraťasech.

Cyklistika

Několik poznámek k vybranému konkrétnímu cyklistickému oblečení

Nepatříte-li mezi skutečné nadšence nebo profesionální cyklisty, určitě nemusíte mít veškeré oděvy, jež budeme v následujících řádcích jmenovat. Mnohé se vám ale určitě budou hodit.

Cyklistické dresy

Patří mezi základní sportovní oblečení na kolo a pořizují si je takřka všichni. Dbát při jejich výběru je třeba především na velikost, větruodolnost, rezistenci vůči vodě a samozřejmě design. Kvalitní cyklodresy koupíte pod značkou Rogelli.

Rukavice pro komfort dlaně a prstů

U rukavic je zapotřebí dbát hlavně na oblast materiálu chránícího dlaně. Ta může být kožená, nebo klidně i u lepších modelů gelová.

Kraťasy a dlouhé kalhoty

Krátké kalhoty mohou být dvojího provedení, a to buď se speciálními šráky, nebo bez nich. Dlouhé kalhoty už bývají pouze s gumou v pase.

Speciální ponožky a boty

Ponožky by měly být vyrobené z tenké tkaniny, aby co nejméně zavazely, ale maximálně ochránily. Volba bot se odvíjí hlavně od přítomnosti uchycení k pedálům.

Na ceně záleží

Samozřejmě nelze zapomenout ani na cenu konkrétního oblečení na kolo. Kvalitní cyklooblečení pochopitelně vyrábí renomované firmy. Třeba takovou cyklistickou bundu seženete od 1 000 do 4 000 korun a výše. Záleží na vás, jak jste zapálení a kolik hodláte investovat. Při nákupu se určitě vyplatí vsadit na profesionály, kteří vám poradí. My doporučujeme značku Rogelli, která má v oboru více než čtyřicet let zkušeností.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *