malvazia_podzim-jh

Jak se zbavit podzimní únavy?

Venku se ochlazuje, dny se zkracují a pomalu na nás sedá podzimní únava, která dokáže dát organismu pořádně zabrat. Pokud si chceme udržet zdravou fyzickou i psychickou kondici, je důležité dopřát si pravidelný odpočinek. Už pár let bereme jako synonymum pohody a relaxace návštěvu spa a wellness, ale většina z nás   nevyužívá potenciál těchto zařízení naplno. Sauně se spíše vyhýbáme a místo netradiční masáže se raději naložíme do vířivky. Pojďme se tedy podívat, kde rádi odpočíváme a jaké aktivity pro načerpání nové energie si nejčastěji vybíráme.

Není překvapením, že stále vyhledávanější destinací, kde Češi relaxují, a kam vyráží i opakovaně, je Slovensko. Roli zde hraje jednoznačně jazyková a kulturní blízkost, ale i příznivější ceny oproti našim zápdním sousedům. Češi přitom upřednostňují kratší výlety ve formě prodloužených víkendů.

A kam nejčastěji míří? Podle nedávného průzkumu slovenské agentury považuje nejvíce čechů (71%) za nejatraktivnější lokalitu Vysoké Tatry. Přibližně 50% respondentů dalo přednost Nízkým Tatrám a Bojnici. K dalším oblíbeným místům patří Orava, Liptov, Slovenský ráj, Kremnica či Banská Štiavnica. Z průzkumu dále vyplývá, že pro více než 53% dotázaných je při výběru lokality pro podzimní odpočinek důležitá možnost aktivit a výletů v blízkém okolí, stejně jako blízkost přírody. Přes 36% upřednostňuje wellness pobyty a jen necelým 10% respondentů stačí aktivity v areálu hotelu, do kterého se rozhodnou zamířit.

Stále častěji se cílem našich krajanů stává i nádherná  příroda nepříliš známého slovenského Záhoří. Hotelová střediska v Malých Karpatech nabízejí opravdu široké možnosti vyžití. Ať už jsou to procházky, sportovní aktivity, rybaření v rašelinových jezerech či piknik v přírodě s nádhernými scenériemi.

Kromě přírody Čechy láká čím dál tím více také welness. Přesto však stále nevyužívají veškerý jeho potenciál. Více než 50% lidí využívá při odpočinku pouze vířivku a bazén, 26% přidává masáže a přibližně 23% si dopřeje i zdraví prospěšnou saunu. Ideální je přitom pávě kombinace procesů a také pravidelnost. „Pokud se cítíte stále více unavení, a nevíte, kde brát energii, je načase udělat něco pro své tělo. Na odpočinek si totiž musíte najít čas. Úleva a vzpruha se nedostaví jaksi sammy od sebe. Je potřeba stanovit si priority a na chvíli vypnout,“ vysvětluje wellness manažerka hotelu Malvázia Alena Tóthová. Například saunování by lidé měli zahrnout do péče o své tělo v pravidelném intervalu. Díky němu se nabudí, zrelaxují, načerpají novou energii a vyhnou se podzimním depresím. „Určitě je dobré si saunu dopřát alespoň jednou týdně. Člověk se po ní cítí příjemně unavený, ale časem se dostaví pozitivní účinky, za které vám tělo poděkuje. Uvolníte si dýchací cesty, zbavíte se škodlivých látek a budete otužilejší. Pokud saunování zařadíte do svého života, nepochybně vám přinese uvolnění a psychickou pohodu.“ doplňuje Alena Tóthová. Je dobré si uvědomit, že to není jen o saunování. Je nutné naučit se vypnout a nemyslet v danou chvíli na žádné starosti ani problémy. „K tomu skvěle poslouží například meditace,“ doporučuje.

Z masáží klienti nejvíce upřednostňují klasickou masáž. Málokdo se pustí do zkoušení nových druhů. „Masáž byste měli absolvovat alespoň jednou za měsíc, ale lidé se bojí experimentovat. Zvolí si většinou klasickou masáž, přestože jsou i jiné druhy, které jsou mnohem jemnější, například havajská,“ dodává Tóthová, která doporučuje i rašelinové zábaly. Ty ve svém wellness používá na uvolnění svalstva, zlepšení pokožky díky obsahu minerálů a celkovou regeneraci organismu.

btyAť už se v případě návštěvy Záhoří rozhodnete pro kteroukoliv formu relaxu, určitě nezapomínejte na to, že odpočinek je třeba si dopřávat pravidelně. Jen tak se můžete cítit skvěle, a ten pocit za to rozhodně stojí.

Zdroj náhledového obrázku: Archiv Jakuba Hauskrechta

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *