Jak se vyznat ve spoustě diet

Dieta

Správné, zdravé a vyvážené stravování je základním kamenem úspěšného hubnutí. Podle odborníků má strava na štíhlou postavu vliv až z 80 % (mezi další faktory ovlivňující úspěch patří pohyb, kvalitní spánek a pitný režim). Pojďme se však podívat na to, co má ten největší podíl na hubnutí, a sice na stravu. Jakou dietu držet, abychom nezruinovali své zdraví?

Není dieta jako dieta

Diety nejsou nic špatného, pokud nepůjdete směrem těch drastických, které postrádají nejen smysl, ale také potřebné živiny. Když však z celkového množství nabízených diet vyházíme ty zmíněné drastické, stále nám zůstane mnoho kapek v moři. Jak se v takovém množství dietních programů vlastně vyznat? A jaké diety stojí za vyzkoušení?

Keto dieta přinesla revoluci na pole stravování

Mezi stále více skloňované diety patří takzvaná keto dietaketo dieta, která slibuje shodit desítky kilogramů tím, že se upraví jídelníček. Sázet se v něm musí výhradně na vysoce bílkovinné potraviny, naopak sacharidům se dává sbohem. V rámci keto diety se totiž bere energie z tuků, nikoliv ze sacharidů, jak je tomu běžně. 

Keto dieta nepatří mezi drastické diety. Naopak je velmi příjemným zpestřením běžného stravování. Nevyžaduje, abyste se příliš omezovali. Vždyť součástí jídelníčku i nadále zůstává maso, ryby, také mléčné výrobky nebo vajíčka a zelenina. Energii tedy při sportování nebo procházce, kdy vám budou chytré hodinkychytré hodinky měřit kroky, postrádat nebudete. Naopak – budete jí mít dostatek. 

Středomořská dieta je oblíbená u celebrit

U hollywoodských hvězd je vysoce oblíbená takzvaná středomořská dieta, která se inspiruje přímořským stravováním. U nás se drží poměrně obtížně, protože ryby nebo mořské plody, z nichž se stravovací program skládá, nejsou u nás tak vysoké kvality. 

Kromě ryb a podobných mořských plodů jsou v menší míře povoleny také ořechy, olivový olej nebo mléčné výrobky či klasické maso (poslední dvě zmíněné jen v menší míře).

Flexitariánství kombinuje maso i vegetariánství

Nemůžete se rozhodnout, jestli budete plnohodnotným vegetariánem, nebo se za vegetariána označovat nebudete, protože si sem tam dopřejete plátek masa? Můžete se s klidným svědomím zařadit mezi flexitariány. Takzvané flexitariánství je spojením vegetariánství s tím, že si občas maso dopřejete (ale jen ve výjimečných případech). 

Zatímco srovnání keto dietsrovnání keto diet vám přináší řadu recenzí, na flexitariánství zatím neexistují zpětné vazby. Lidé o tomto typu diety ví málo čili i zkušeností s nevšedním typem stravování bourajícího veškerá pravidla není mnoho. 

DietaFoto: Pixabay

Paleo dieta se vrací ke kořenům

Na hranici bezproblémové a drastické diety se nachází paleo dieta, která se navrací ke kořenům. Inspiruje se výhradně tím, jak se stravovali lidé v pravěku, kdy byli sběrači a lovci. Jídelníček tedy není ničím jiným, než kombinací masa, zeleniny, ovoce a luštěnin. Fast food nebo dnešní cukrovinky bychom v jídelníčku nacházeli pouze stěží. Stejně jako alkoholické nápoje nebo sladké limonády, bez kterých se v pravěku také obešli.

Jelikož se fastfoodové pokrmy nenachází v jídelníčku paleo diety, očekává se, že dojde ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Potraviny, které jsou v rámci tohoto dietního programu povolené, totiž cholesterol ani podobné složky neobsahují. Vyhnout bychom se při tomto stravování měli i řadě zdravotních problémů, jako jsou srdeční nebo cévní onemocnění.

Dejte na zkušenosti nebo rady specialistů

Již vyřčenými dietními programy by seznam samozřejmě nekončil. Zmíněny byly pouze nejčastěji skloňované diety, které mohou přispět ke zdravějšímu životu. Vyznat se však v dalších typech stravování se může jevit jako velmi obtížné, zejména pokud jste se o zdravý životní styl nikdy nezajímali. Poradit mohou nejen zkušenosti konzumentů, ale také nutriční specialisté nebo lékaři.

Zdroje info: studentpoint.cz, testado.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.