Panická ataka

Jak se projevuje panická ataka

Pojem panická ataka není nic nového, co by neexistovalo v dobách minulých. Pouze se o toto tísnivém psychickém stavu psalo minimálně a veřejnost prostě a jednoduše neměla dostatek potřebných informací. Pokud i vy nevíte, v čem vlastně panická ataka spočívá a především jaké jsou její projevy, jste na správném místě. Pokusíme se vám totiž tento nepříjemný stav poněkud více přiblížit a hlavně upozorníme na jeho projevy, kterých může být opravdu hodně. Společně se o tom samozřejmě přesvědčíme.

Úzkost a strach

 Panická ataka pochopitelně souvisí především s úzkostí a strachem. Samotná úzkost je pro každého z nás zcela přirozenou záležitostí, jež je žádoucí. Dokáže zostřit smysly a pomoct člověku v situacích, kdy je třeba utéct, anebo se něčemu efektivně vyhnout. Mírnou úzkost by měl tedy pravidelně pociťovat každý člověk. Vše má ale svou míru, a když je úzkosti mnoho, může rychle přerůst v paniku. Strach pociťujeme také, nicméně jedná se o stav, který je vyvolán konkrétním faktorem. U úzkosti podnět neznáme.

Panika a pár slovo o ní

Slovo panika pochází z řečtiny, a to konkrétně od jednoho z řeckých bohů, kterým byl Pan. Jeho úkolem bylo v minulosti čekat na poutníky v hlubokém lese a dokonale je vyděsit. Panická ataka je tedy stav, který vzniká náhle a projevuje se extrémní úzkostí přecházející až v hrůzu z toho, co by se mohlo stát. Celý stav je provázen spoustou zjevných tělesných příznaků, jež si uvedeme.

Hlavní příznaky panické ataky

Mnohdy existuje i spojitost panická ataka a alkohol, nicméně často lidé trpí tímto stavem i bez něj. Jaké projevy panická ataka má?

–          pocity ohrožení a napětí

–          maximální strach

–          nedostatečné množství dechu

–          myšlenky na katastrofu

–          minimální koncentrace

–          svalové bolesti

–          třes a cukání

–          neschopnost usnout a souvisle spát

–          závratě, bušení srdce a zrychlený tep

–          podrážděnost organismu spojená s nadměrným pocením

–          mravenčení končetin, častější močení

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *