Jak se chovat při celostátní karanténě

Crohnova nemoc

Vláda nařídila svým občanům 15. 3. 2020 domácí karanténu pro všechny s účinností od 16. 3. My se zaměříme na doporučení k chování v této karanténě. Říkají nám totiž říkají, jak se v této karanténě a za doby platnosti nařízení o ní chovat. Pojďme tedy na to!

Nechoďte na veřejnost

Existuje jen pár výjimek, kdy lze z karantény, kterou vláda nařídila od 16. 3 2020, odejít. Mezi ty nejzásadnější patří chození z práce a do práce, nezbytné nakupování či pomoc blízkým. Neměli byste tedy chodit na veřejná místa a shlukovat se s více lidmi. Vyhýbejte se opouštění domova, pokud to není vyloženě nutné a buďte tak zodpovědní nejen ke svému zdraví, ale i ke zdraví všech. Čím důslednější budeme, tím vir více zbrzdíme.

Osobní kontakt s lidmi

Pokud již vyjdete ven, například do obchodu, lékárny či do práce, určitě dodržujte všechna hlavní hygienická opatření. Mezi ně patří zejména pravidelné umývání rukou, zakrývání úst při kašlání či kýchání. Omezte také podávání rukou a podobně. Pokud to jde, zejména při nákupech, dodržujte bezpečný odstup od ostatních zákazníků, který činí nejméně 2 metry.

Doprava veřejnou dopravou

Veřejná doprava nebyl dosud nikterak omezena, jde však o místo, kde je vyšší riziko nákazy. Zejména ve větších městě, ale nejen tam. Proto je žádoucí, aby všichni, kdož do hromadného dopravního prostředku nasedají, měli zakrytá ústa a nos, nejlépe rouškou, nebo alespoň šátkem či šálou. Rouška sama o sobě vir nepřefiltruje. Pokud ji však bude nosit co nejvíce lidí, zamezí se alespoň do určité míry přenos kapénkových částicí mezi lidmi.

Návštěvy lékaře

Pokud jste objednaní k doktorovi již dopředu, zvažte zrušení objednávky. Vystavujete se totiž jednomu z největších rizik nákazy. Zdravotnická zařízení byste měli navštívit jen, pokud je to urgentní. Plánované zákroky, jdou-li odložit, často ruší sami lékaři. Když už se vydáte do ordinaci, vždy s rouškou nebo jinak zakrytými ústy. Nemluvě ani o tom nejkrajnějším případu. Pokud budete mít u sebe podezření na nákazu koronavirem, ani do ordinace nechoďte. Buďte zodpovědní a řešte vše přes telefon. Zavolejte na linky hygienických stanic, svého praktického lékaře či nové linky pro případy koronaviru 1212.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.