Syndrom vyhoření

Jak se bránit syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření je stále častější jev. Jde o vyvrcholení dlouhodobého stresu zejména v práci či při jiných důležitých aktivitách. Nejčastěji k němu dochází v povoláních, kde se člověk setkává a pracuje s velkým množstvím lidí, musí s nimi koexistovat a řídit je.

O co vlastně jde?

Jak bylo již zmíněno, jde o důsledek stresu v práci. Nejčastěji se projevuje depresemi, únavou, migrénou, a tak podobně. Od těchto všedních neduhů však rozeznáme syndrom tak, že je zcela jasně a bezpochybně způsoben jednou příčinou (aktivitou v práci) a současně je spojen s myšlenkami na konec v práci a otázkami ohledně smyslu daného zaměstnání. Dále se projevuje letargií, zoufalstvím a bezmocností. Obvykle je postižený neschopen na nějakou dobu pracovat a normálně fungovat. Nejvíce ohroženou skupinou lidí jsou lékaři, učitelé, psychologové, právníci, workoholici a perfekcionisté. Zkrátka jde o lidi, jejichž práce je psychicky náročná a její výsledky závisí na spolupráci a pokroku lidí, které učíte, řídíte a podobně.

Jak syndrom řešit

Je důležité si uvědomit, že výskyt a průběh syndromu závisí na osobnosti člověka. Léčba syndromu vyhoření je tedy individuální. Dobré je věnovat se sám sobě. Splnit si sny a cíle, které nesouvisí s prací, sestavit si žebříček hodnot a naplánovat si budoucnost. Důležité také je uvědomit si své slabiny i přednosti a jako nedílnou součástí léčby nesmíme opomenout pomoc rodiny a přátel. Ti musí postiženou osobu podporovat. Pokud je burnout (jak se syndromu také říká) ji hodně rozvinutý, je nutné přivolat na pomoc psychologa nebo psychiatra. V extrémních případech se totiž deprese vyvine do stádií, kdy člověk přemýšlí nad sebevraždou.

Jak syndromu předcházet

Faktory způsobující syndrom vyhoření lze, ale oslabovat. Tento jev může být až krajností. Důležitá je prevence, která obsahuje hlavně změny vzorců našeho chování. Odstranit špatné návyky, které se pojí k prácí a pracovním aktivitám, rozvíjet vztahy s druhými lidmi (ne jen v rámci práce), začít lépe a efektivněji organizovat pracovní čas a naplno prožívat čas volný.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *