Pomoc při suchém i vlhkém kašli

Kašel

V dnešních chladných dnech je kašel a s ním spojené problémy denní rutinou pro mnohé z nás. Většinou nejde o nic vážného. Je však dobré i obyčejný kašel začít ihned léčit, protože při přecházení či podcenění může vést k vážným a nepříjemným stavům. Různé knihy, rady známých a tipy z internetu. To vše je zdrojem receptů na odstranění kašle. Které postupy ovšem nejvíce pomohou? Co na kašel?

Příčin je mnoho

Kašel může mít mnoho příčin. Od obyčejného podráždění kvůli nečistému ovzduší nebo kouře z cigaret až po začínající nachlazení. Jde o to, že se sliznice se brání hlenu či cizím tělesům. To způsobuje kašel. Dráždění této sliznice poškozuje dýchací cesty. Snadněji tedy vznikají virová či bakteriální onemocnění. Kašel je ale většinou spojován s již zmíněným nachlazením a hlenem, který se snažíme vykašlat. Léčba se může lišit podle toho, o jakou podobu jde. Rozeznáváme suchý kašel, dráždivý kašel a vlhký kašel.

Suchý dráždivý kašel

Suchý kašel je typický pro zánět nosohltanu. Postižený kašle především v noci. Důležité při léčbě tohoto kašle je zůstat doma a dodržovat klidový režim. Výbornými léky pro tento typ kašle jsou antitusika a antihistaminika. Jde o léky pro alergiky, které zmírňují otok sliznice a pomáhají v boji proti problému. Nejvíce dráždivá je poloha v leže. Proto je vhodné časté sezení a klid. S hlubokým suchým kašlem se můžeme setkat při zánětu průdušnice, akutním zánětu dolních cest dýchacích či bronchitidě. Největší a nejnepříjemnější problémy způsobuje kašel u dětí a seniorů s chorobami srdce či plic.

Vlhký kašel

Ze života známe i jiný druh kašle a to kašel vlhký. Typický je například pro bronchitidu. Po první suché fázi se kašel změní na vlhký a přidá se vykašlávání hlenu či sekretu. Z počátku se bronchitida dá zaměnit s chřipkou, avšak jen do projevování se bolesti na hrudi, dušnosti a problémů s dýcháním. Jitrocelový sirup na kašel je výborným pomocníkem při těchto obtížích. Sirup pomáhá ke zklidnění dýchacích cest a snadnému vykašlávání.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.