snowmobile-2123699_640

Jak přežít v zimě na horách: Pomůže i aplikace Záchranka

Tento týden v médiích proběhla zpráva o dvojici turistů, jež se rozhodla pokořit českou nejvyšší horu jen v teniskách a teplácích. Asi zapomněla, že tam bude sníh a extrémní počasí, nebo za každou cenu chtěla vyhrát Darwinovu cenu. Hory jsou zrádné, a to nejen v létě, ale zejména v zimních měsících. Jak se v nich chovat, abyste se vrátili zdraví domů?

Adrenalinové zážitky za každou cenu

Oblíbenou kratochvílí mladých lidí, kteří chtějí zažít adrenalinové okamžiky, je zejména sjíždění černých sjezdovek na kousku plastu. Do určité chvíle to může být i zábavné, než se něco přihodí. A že se to stane, na to vezměte jed. Horská služba by vám mohla vyprávět své zážitky s neopatrnými pokořiteli hor. Pro mnohé milovníky přírody je výzvou přespat přímo uprostřed ní, obklopení jen stromy a sněhovou peřinou. Pokud nemáte správné vybavení pro takové bivakování a nejste tvrdě trénovaní, obrátí se to proti vám. Můžete skončit podchlazení a vyčerpaní, a ještě rádi se obrátíte o pomoc na Horskou službu, tak jak se to nedávno přihodilo třiatřicetileté ženě, jež chtěla nocovat na Králickém Sněžníku.

Pomoc v horách. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Z obchodních center přímo do hor

Pracovníci Horské služby nad jednáním některých návštěvníků hor kroutí hlavou. Mají totiž dojem, že se z obchodních center přesunuli do hor, ale zapomněli přitom na vhodné oblečení, obutí a chování. Velmi často porušují základní pravidla a doporučené postupy – na túry vycházejí zásadně pozdě odpoledne, nemají s sebou náhradní suché oblečení, ani čelovku nebo baterku, jako cestu si vyberou tu pro skialpinisty místo pro pěší, vcházejí do lavinové oblasti a podobně.

Aplikace Záchranka

Pokud vyrážíte na túru na hory, mějte ve svém mobilu stáhnutou aplikaci Záchranka, jež slouží pro kontaktování záchranářů, k edukování praktik první pomoci a k lokalizaci. V České republice ji už používá přes jeden milion uživatelů. Jak funguje? Dispečerovi jsou odeslány GPS souřadnice místa, kde pobýváte. Díky tomu vás v neznámém terénu mohou záchranáři dříve najít. I když nemůžete mluvit, aplikace přesto pomoc zavolá.

Horská služba. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *