Jak pečovat o zdraví očí v dnešní době plné sledování obrazovek

Péče o zrak není v poslední době nijak snadná. Je totiž vystavován celé řadě problematických faktorů, které mohou poměrně značně přispívat k jeho zhoršení. Jedná se především o nejrůznější sledování obrazovek a koukání do monitoru klidně i celý den. Jak se v takových případech chovat a co může pomoci jako prevence před zhoršováním kvality zraku? To se dozvíte v tomto článku.

Kvalitní monitor v dostatečné vzdálenosti

Čím blíže na obrazovku, displej či monitor koukáme, tím horší je to pro náš zrak. Proto je lepší pořídit si kvalitní obrazovku a tu si umístit do vhodné vzdálenost. Platí to pro počítač, notebook, ale třeba i televizi. Tu je dobré sledovat nejméně ze dvou metrů. Velmi pomůže, když je obraz kvalitní a v dobrém rozlišení.

Křeč zaostřovacího svalu jako problém sledování displejů zblízka

Poměrně častým a nepříjemným problémem, který je spojený s dlouhodobým sledováním displejů a obrazovek může být křeč zaostřovacího svalu. Je to dáno především tím, že se oko soustředí na blízké objekty, což klade nárok právě na práci zaostřovacího svalu. A když v této pozici vydržíte dlouho, snadno se může stát, že se sval dostane do křeče. Je to vlastně podobné jako u jiného svalu. Během křeče zůstane v dané chvíli v konkrétní poloze a nedá se to nijak ovlivnit. Výsledek vypadá tak, že máte pocit dočasné krátkozrakosti, kdy oči prostě nedokážete donutit, aby se opět zaostřily na vzdálenější objekt. Po čase sice tento stav odezní, ale v rámci prevence je dobré nezapomínat na pravidelná cvičení a především přestávky při delším sledování obrazovky.

Foto: Pixabay

Vyzkoušejte cvičení pro oči a dávejte si pravidelné pauzy

Jedním ze způsobů, jak očím alespoň trochu ulehčit při sledování obrazovky a displeje, jsou pravidelné přestávky. Zhruba minimálně jednou za hodinu si dopřejte chvíli odpočinku, kdy budete svým očím moci nabídnout pohled do dálky a klidné uvolnění. Zahleďte se před sebe a nechte oči, aby byly zaostřeny na přirozenou pozici. Pomůže také cvičení, kdy budete střídavě zaostřovat na blízko a následně zase na dálku.

Zdroj: https://www.zdravijakovasen.cz/clanky/co-ohrozuje-nas-zrak

Náhledové foto: Pixabay