Jak pečovat o svůj zrak? Kvalitním spánkem i oční gymnastikou

Nejpohyblivějším orgánem v lidském těle je oko. Všechny jeho části jsou průhledné, takže propouštějí co nejvíce dopadajícího světla. Přitom ale platí, že lidské oko umí vnímat jen viditelné světlo. Působí ale na něho i ostatní záření, jež mohou oko poškodit. Jak na oddálení vzniku očních vad?

Zrak je jedním z pěti lidských smyslů

Pro život je velmi důležitý a ztráta zraku je vždy bolestnou záležitostí. Slepotu může způsobit zelený zákal neboli glaukom. Projevuje se zvýšeným tlakem tekutiny uvnitř oka. Není-li léčen, člověk může o zrak přijít. Slepotou často končí i odchlípení sítnice.

Nepříjemný je také šedý zákal neboli katarakta. Jedná se o zákal čočky, který má za následek zastřené vidění a ztrátu vnímat podrobností. Toto se dá operativně léčit. Onemocnění se projevuje zejména v seniorském věku. Pozlobit ale dokážou také oční vady, jako jsou krátkozrakost (myopie) nebo dalekozrakost (hypermetropie), na něž trpí všechny věkové kategorie.

Brýle. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Chraňte svůj zrak

I o zrak je nutné pečovat, aby vám vydržel co nejdéle v dobré kondici. Možná jste i vy sami zaregistrovali, že při nadměrné zátěži zraku při práci na počítači, jsou vaše oči unavené. Platí to i u žáků a studentů, když se usilovně učí a studují z knih. Jejich zrak dostává zabrat, takže často na konci školního roku si přicházejí do ordinací očních lékařů pro předpis na brýlebrýle.

Na oči má vliv i nedostatek spánku a stres. Anebo nekvalitní jídlo. Oko je však orgán, který ke svému pohybu používá svaly. Zde může pomoci jejich lepší kondici oční gymnastika. Aby byl váš zrak stále dobrý, je třeba i oční svaly procvičovat. Přitom se vesměs jedná o několik cviků, jež nejsou nikterak náročné. Ani do posilovny kvůli nim nemusíte jít. Stačí si sednout doma v klidu a věnovat se po krátkou dobu jejich procvičování. Díky tomu předejdete nepříjemným bolestem hlavy i oddálíte vznik očních vad.

Jak oči cvičit?

Až si budete chtít oční svaly procvičovat, sedněte si někam, kde vás nebude nikdo rušit. Musíte být v klidu. Cviky byste měli provádět až do krajní polohy. Mezi jednotlivými cviky byste měli počkat asi 10 sekund, oči zavřít a uvolnit se.

  • 10krát zamrkejte
  • 10krát se vzhlédněte nahoru a pak se podívejte dolů
  • 10krát se dívejte zleva doprava
  • 10krát sledujte úhlopříčku zprava nahoře vlevo dolů
  • 10krát se dívejte úhlopříčně zleva nahoře vpravo dolů
  • 10krát kružte očima doprava
  • 10krát kružte očima doleva
  • 10krát mrkněte.

Zrak. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.