Jak na akné

Akné je velmi nepříjemným onemocněním kůže, které je třeba řešit, jinak se situace může velmi rychle zhoršovat. Mnozí lidé akné vůbec neřeší, jelikož tolik nebolí a nejedná se o žádnou závažnou život ohrožující chorobu, nicméně degraduje vzhled a člověk se necítí zpravidla fyzicky ani psychicky v pohodě. Pokusme se tedy nabídnout několik základních možnosti jak se zbavit akné jednou provždy. Nejdřív si akné ale představíme.

Co je akné?

Akné označované též latinsky jako acne vulgarit najdeme na kůži, která se vyznačuje vysokou hustotou folikulů. Objevovat se může zejména na tvářích, ramenou, hrudi a v neposlední řadě i na zádech. Většina lidí zažívá akné v období puberty. Nejčastěji je vyvoláno nadměrnou produkcí mužských hormonů. Ostatně u pánů se také projevuje mnohem častěji než u žen. Samotné póry ucpává hlavně rohovina.  Vznikají pupínky, které by se neměly mačkat. Ke vzniku akné přispívá používání nesprávné antikoncepce, nesprávná kosmetika a také anabolické steroidy a jiné vlivy.

Obličeje se nedotýkejte

Jestliže na akné trpíte, zapomeňte na vytláčení boláků! Obličeje byste se neměli fakticky vůbec dotýkat. Většinou se jedná o nevědomé odhrnování vlasů z čela anebo o otření rtů. Na povrchu obličeje se usadí špína, maz, pot a bakterie, které neblaze působí z hlediska dalšího rozvoje nemoci. Často se šíří i přes povrchy, jež jsou veřejně zatěžovány, jako jsou kliky, mobilní telefony, bankovní karty a jiné předměty.

Hygiena, jídelníček a pravidelné cvičení

Velmi důležitou roli hraje při akné hygiena. Pozor byste si měli dát i na přehnaně časté mytí obličeje. Pokožka se může vysušit a dojde k odstranění mazu, který je do jisté míry zapotřebí. I tak je ale třeba pleť pravidelně mýt. Důležitá je i vhodně zvolena strava. Akné podporují hlavně červené maso, uzeniny a také vysoce kořeněná jídla a případně alkohol. Vzhledu vaší pleti pomůže i pravidelné cvičení. Stačit může klidně i jóga.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.